Felfüggesztett börtön egy szülészorvosnak
Első fokon egy év négy hónap felfüggesztett börtönbüntetésre és 1,8 millió pénzbünttésre ítélte a Pesti Központi Kerületi Bíróság V. Attila szülész-nőgyógyászt összesen 67 rendbeli csalás miatt.
A szintén csalásért elmarasztalt F. István szülész-nőgyógyásznak egymillió forint büntetést kell kifizetnie, M. Zsuzsanna ügyintézőt pedig háromévi próbára bocsátották.
A háromtagú bűnszövetkezet az ítélet szerint a fővárosi Nyírő Gyula kórház egykori alkalmazottjaiként olyan szolgáltatásért kért pénzt betegeiktől, amelyeket a közkórház ingyen biztosított. Az ítélet nem jogerős, az ügyészség súlyosbításért, a védelem felmentésért fellebbezett. A csalásért elmarasztalt egészségügyieknek összesen 7,5 millió forintot és kamatait kell megtéríteniük a betegeiknek.
Az egészségügyben általános, hogy a közkórházak egy-egy feladatot magáncégekkel láttatnak el, például az altatást, az ügyeleti ellátást, és ezért a társadalombiztosítástól járó összeg megfelelő hányadát átadják a magántársaságoknak. A beteg azonban általában mit sem tud az ilyen jogviszonyokról, nem is kell tudnia, hiszen számára mindegy, hogy az orvos a kórház alkalmazottja, vagy csak szerződéses megbízottja, mert ő a kórházzal áll jogviszonyban.
Szalai Géza bíró szerint a meddőségi centrum a vádlottak közlésével szemben nem magánintézmény volt, hanem egy fővárosi tulajdonú kórház egyik köztulajdonú és közfinanszírozású részlege. V. Attila pedig egyszerre volt a kórház főorvosa és a Medifert Kft. résztulajdonosa.
A több mint tíz éve kezdődött ügyben az orvosok egy olyan műtéti beavatkozást végeztek, amely újszerű volt Magyarországon. A Medifert Kft ezt nem tudta a magánrendelőjében nyújtani, mert csak járóbetegellátásra rendelkezett engedéllyel. A kórházzal kötötöttek hát együttműködési megállapodást az új műtéti eszköz alkalmazására. Eszerint a biztosított személyek után az egészségbiztosítási bevétel 40, nem biztosítottaknál 60 százalék jutott a Medifert Kft-nek, és a Medifert Kft pedig semmilyen jogviszonyba nem került a betegekkel.
A történetnek három szereplője volt: a kórház, a beteg és az egészségbiztosítás. A bíró hangsúlyozta, hogy a magyar finanszírozási rendszer a szolidaritás elvén alapul, nem lehet különbséget tenni gazdag vagy szegény beteg között.
A vádlottak azt használták ki, hogy egyszemélyben voltak a kórház orvosai és a Medifer kft. tulajdonosai vagy alkalmazottai. Megtévesztették a betegeket, pácienseik olyan beavatkozásért fizettek, amely számukra térítésmentesen járt, és egy olyan magánszolgáltatónak, amely velük nem is állt jogviszonyban.
A kórház havonta átutalta a kft számára a díjazást – két év alatt 30 millió forintot -, a vádlottak ennek ellenére további bevételeket szedtek be a betegektől. Ha bármilyen követelésük lett volna a betegellátással kapcsolatban, azt nem az ellátott nőkkel szemben, hanem a kórházzal kellett volna érvényesíteniük.