Mit üzen a testünk?
A betegségek titkos nyelve
Testünkön és testi érzeteinken keresztül észleljük a körülöttünk levő világot. Élményeink, átélt érzelmeink nyomot hagynak bennünk, és ha feldolgozatlanul maradnak, kellemetlen testi tüneteket okozhatnak. Vajon mit üzennek nekünk ezek a szimptómák?
Valószínűleg mindannyian átéltünk már olyan kisebb- nagyobb betegséget, amelynek látszólag semmi előjele nem volt, mégis hirtelen és nagy erővel támadt a szervezetünkre. És előfordulhatott az is, hogy egy korábban már bevált gyógyszer nem tudta enyhíteni a panaszainkat, mi pedig tanácstalanok voltunk, mit is tehetnénk. Betegségeink, problémáink nem húzhatók rá egyetlen sablonra, mivel bármelyiknek lehet pszichés háttere. Ennek kiderítésében segít a szomatodráma. Ez a játékos, kreatív önismereti módszer azon alapul, hogy a testi-lelki folyamataink mélyebb megismerése, kreatív átalakítása gyógyító erejű lehet.
Szembesülés az érzelmeinkkel
A szomatodráma módszerét dr. Buda László orvos, pszichiáter dolgozta ki. Az foglalkoztatta, hogy a testi tüneteink milyen kapcsolatban állhatnak a lelkünkben zajló folyamatokkal, és miként láthatunk rá a mélyebb összefüggésekre.
– A szomatodráma lehetőséget ad arra, hogy kommunikáljunk a testünkkel, és megértsük, mire akar figyelmeztetni a tünetek által – magyarázza Zádrovich Aliz szomatodráma-játékvezető, testlélek terapeuta. – A gyógyító játékban embereket kérhetünk fel a testrészeink, szerveink szerepére, ezáltal belső világunkat kivetíthetjük a térbe. A szereplők között kibontakozó drámából felismerhetjük, mi az a bennünk zajló konfliktus, amely feloldásra vár. A tudatosság szintjére hozunk gyakran tudattalan folyamatokat, olyan érzelmi és viselkedésmintákat, melyek működtetik az életünket. A játékban biztonságos körülmények között megélhetjük azokat az érzelmeket, amelyeket mélyen eltemettünk magunkban. Átírhatjuk a berögződött, az életünket addig negatív irányban befolyásoló viselkedésmintáinkat, s élményszinten tapasztaljuk meg, hogyan juthatunk el egy elakadt, diszharmonikus helyzetből a harmonikus felállásig. Az érzelmi átalakulást többnyire a testünk is követi, így be tudnak indulni az öngyógyító folyamatok.
Az okok megfejtése
A szakembert női betegsége indította el azon az úton, hogy megfejtse teste üzeneteit, és utánajárjon a tünetei mögött húzódó mélyebb összefüggéseknek. Miután a szomatodráma-játékok segítségével sikerült meggyógyítania magát, elhatározta, hogy kitanulja a módszert, és másoknak is segítséget nyújt a betegségük feltérképezésében. Saját tapasztalatból mondja, hogy egyes betegségek és tünetek először ijedtséget okozhatnak, de ha van elég bátorságunk utánajárni az eredetüknek, óriási lehetőséget kaphatunk önmagunk megismerésére és a személyes fejlődésre:
– A szenvedés az emberi élet része, rosszul viseljük, de ha a kín, a fájdalom értelmet nyer, és rájövünk, mire akar tanítani bennünket, mozgósíthatjuk magunkban az öngyógyítás kreatív erejét. Volt egy harmincöt éves kliensem, aki kínzó derékfájásra panaszkodott, ami a helyileg ható terápiák ellenére sem akart szűnni. Amikor elkezdtünk beszélgetni, kiderült, hogy szinte percre pontosan akkor kezdődött, amikor a volt párja bántalmazta. Egyéni szomatodrámán játszottunk a témájával, és hamar eljutottunk az édesanyjához fűződő kapcsolatához. Világossá vált, hogy az ő mintáját követte, tudat alatt ugyanolyan bántalmazó férfiakat választott, mint generációk óta a női felmenői. A játékban lehetősége volt újradefiniálni a kapcsolatát édesanyjával, és kilépni az ő árnyékából. Rájött arra is, hogy nem feladata megmenteni az anyukáját, ahogy az sem, hogy sorsközösséget vállaljon vele. Éppen elég, ha szereti, és önmagát is szereti annyira, hogy elhiggye: megérdemli a boldogságot. A játék után a derékfájása hamar enyhült, majd később teljesen el is múlt.
Önismeret és öngyógyítás
A felgyorsult, instant megoldásokat kínáló világunkban hozzászoktunk, hogy betegségünkre, testi tüneteinkre azonnali gyógyírt kapunk. Ugyanezt éljük meg az elakadásainkkal is, mielőbb túl akarunk lenni rajtuk, meg akarjuk oldani a problémát, anélkül, hogy igazán megismernénk a természetét. Zádrovich Aliz azért tartja hasznosnak a szomatodráma módszerét, mert a gyógyító játékban nem a megoldás keresésén van a hangsúly, hanem azon, hogy végigjárjuk az utat, amely elvezet hozzá. Ez az első lépés ahhoz, hogy elkezdjünk felelősséget vállalni az egészségünkért, a testi-lelki jóllétünkért. Felismerhetjük, hogy nem kívül kell keresni a megoldást, a legtöbbet mi magunk tehetünk a tüneteink megszűnéséért és a kiegyensúlyozottabb, boldogabb életért.
Ehhez az kell, hogy ne kendőzzük el a bennünk zajló testi-lelki folyamatokat, ne haragudjunk a testünkre, ha beteg, hanem nézzük meg, mi köze van a tüneteinknek az életünkhöz, az aktuális élethelyzetünkhöz. Hiszen a betegségek sosem tőlünk függetlenek, nem csak úgy megtörténnek velünk, és a gyógyulásunkért is rengeteget tehetünk. A szomatodráma egy olyan önismereti-öngyógyító módszer, amely segítheti önmagunk mélyebb szintű elfogadását, és lehetőséget ad arra, hogy kialakíthassunk egy másfajta viszonyulást önmagunkhoz, másokhoz, a világhoz.
* * *
Így kezdhetjük el
Zádrovich Aliz azt ajánlja, hogy nyugodtan kezdjük el akár egyedül is a szerveinkkel való kommunikációt. Ehhez először az is elég, ha relaxált állapotban elképzeljük, ahogy „bebújunk a testünkbe”, és odamegyünk ahhoz a szervhez, amelynek az állapotára kíváncsiak vagyunk. Körülnézünk ott belül, és megkérdezhetjük a szervünket, hogyan érzi magát, mire van szüksége. Ha kellőképpen ellazultunk és tudunk befelé figyelni, a tudatalattinkból hasznos válaszok érkezhetnek.