Gyógy-ír
Bankszektorának megsegítésére hivatkozva tárgyalásokat kezdett Írország az Európai Bizottság, a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Központi Bank szakembereivel. Ahogy a görögök esetében már megtapasztalhattuk, a tét most is az euró jövője.
A hitelminősítő intézeteknél változatlanul kiváló adósbesorolással bíró Írország a bankszektorának szeretné igénybe venni Brüsszel segítségét. Az unió által májusban, a görög krízis fokozódása után felállított 440 milliárd eurós alap azonban nem nyújt lehetőséget kizárólag a bankok támogatására, mivel azt elsősorban az államcsődök megakadályozására hozták létre. S bár a Bloomberg hírügynökség által megkérdezett elemzők többsége arra számít, hogy az ír állam másfél éven belül csődbe megy, Írországban másként látják a helyzetet. Dublin szerint jövő nyárig elegendő pénzzel rendelkeznek ahhoz, hogy megújítsák a lejáró államadósságokat. Kérdés, mi lesz azután. Noha Brian Cowen miniszterelnök kormánya 4,5 milliárd eurós kiadáscsökkentést és 1,5 milliárdos adóemelést jelentett be, a lakosság számára fizetéscsökkenéssel is járó megszorítások nagy része így is épphogy elég a kamatokra. A szigetország államadóssága jelenleg a GDP majd' 100 százaléka.
Arról egyelőre megoszlanak a vélemények, hogy mekkora segélycsomagot kaphatnak az írek (egyesek elemzők 40, mások 120 milliárd euróról beszélnek), abban viszont mindenki egyetért: e nélkül tarthatatlanná válik az ír költségvetés jövőre. A függetlenségre és semlegességre törekvő szigetország vonakodik igénybe venni a külső segítséget, mivel ezért cserébe ismét komoly megszorításokat kell bevezetnie. Esetleg fel kell emelnie a 12,5 százalékos vállalati nyereségadó kulcsát, ami a világban az egyik legalacsonyabb, s ami korábban Írország felemelkedését biztosította. A kabinet támogatottsága így is csekély a parlamentben, ugyanis mindössze három független képviselő biztosítja a kormányzáshoz szükséges többséget. Arról nem beszélve, hogy Brian Cowen népszerűsége a mélyponton van.

"Az eurózóna a túlélésért küzd. Az unió nem éli túl, ha az eurót használó tagállamok nem tudják leküzdeni adósválságukat" - nyilatkozott Herman van Rompuy, az unió elnöke a múlt héten. A görögök és az írek után azonban könnyen lehet, hogy a portugálok is újabb léket ütnek az euró hajójába. Portugália pénzügyminisztere szerint az ír válság kockázatot jelent a közös európai pénz stabilitására, Luís Amado külügyminiszter pedig bejelentette: Portugália az euróövezetből való kilépést fontolgatja.
Gyógy-ír