Az Orbán-modell alappillérei – Magyarország, projektország?

Hogyan sikerül a Fidesznek 2017 végén is vezetni a népszerűségi listát? Miért támogatja őket sok baloldali is? Hogyan érték el, hogy tömegek egzisztenciája függjön a sikerüktől? Ezekre a kérdésekre is válaszol egy új tanulmánykötet – illetve a friss Heti Válasz.
Magyarországon az állami újraelosztás rendszere a politikának olyan mélységű döntési hatalmat ad a források felhasználása, a piac befolyásolása és a tulajdon újraelosztása terén, amely a totalitárius rendszereket leszámítva példátlan – ezt állapítja meg a Magyar Tudományos Akadémia szociológiai intézetének új kötete. Ettől még választásokon dől el a hatalom sorsa, de a Társadalmi integráció című könyv szerint az orbáni modell alappillére a projekt, amelynek segítségével több ezer milliárd forintot terítenek szét a gazdaságban, ám ezek nagyobbrészt nem a termelés, hanem politika céljait szolgálják.
A miniszterelnök nagy találmánya pedig az, hogyan lehet közpénzeket magánpénzekké transzformálni a holdudvar építése, a politikai stabilitás érdekében – teljesen legálisan. Másutt is hatalmi kérdés a projektpénzek szétosztása? A felzárkóztatás jegyében tényleg a leghátrányosabb helyzetű megyék kapják a legtöbb forrást?
![]() |
Részletek a Heti Válasz november 23-i számában, mely elektronikus formában a Digitalstandon is kapható.