Cáfoljuk Tiborcz Istvánt – lódított az Origónak

Eddig senki sem akart betekinteni a BDPST nevű luxusingatlan-kereskedő zrt. részvénykönyvébe – állítja mai Origo-interjújában Tiborcz István cégtulajdonos. Ezzel szemben a valóság az, hogy a Heti Válasz épp tíz napja üti a vasat a témában.
Ma déli 12 órakor megjelent egy interjú az Origo hírportálon Orbán Viktor miniszterelnök vejével, Tiborcz Istvánnal. Az anyag jelentős része arról a BDPST Zrt.-ről szól, amely kapcsán szűk két hete írtuk meg: a cégbíróság csak úgy engedett volna tőkét emelni a luxusingatlan-kereskedésben, ha a társaság vezetése felfedi a vállalat tulajdonosi szerkezetét. A BDPST azonban inkább visszavonulót fújt, hogy titokban maradhasson a végső haszonhúzók személye.
Ehhez képest ma Tiborcz diadalmasan bejelentette az Origónak, hogy „meghatározó tulajdonrésze van” a zrt.-ben. (A BDPST eddig nyolc nagy értékű ügylettel került be a hírekbe, s legalább öt ingatlan – a turai kastély, a belpesti Mahart-ház, a badacsonyi Ranolder-villa, egy orbánhegyi telek és egy Andrássy úti palotarész – máig a cég portfóliójába tartozik.) Ha csak ennyi történt volna, akár köszönetet is mondhatnánk a kormányfő vejének, hogy engedett a bíróság, a sajtó és a közvélemény nyomásának, és végre átláthatóvá tette vállalkozását. Jobb később, mint soha, ugye.
Ám az Origo-interjúban Tiborcz odapörkölt a sajtónak: „Eddig senki sem akart valójában utánajárni annak, hogy kik a valódi tulajdonosok, pedig bárki betekinthetett volna a részvénykönyvbe (…). A sajtó egy részének azonban nem ez volt a célja, hanem fenn akarták tartani azt a látszatot, hogy itt valaki bujkál.”
Ezzel szemben a valóság az, hogy a Heti Válasz nevében tíz napja, október 20-án e-mailt írtam a BDPST vezérigazgatójának, Tóth Juditnak, illetőleg a cég jogi képviselőjének ezzel a szöveggel: „A hatályos jogszabályok szerint a részvénytársaságok részvénykönyvébe való betekintést minden cégnek biztosítania kell. Kérem önöket, tegyék lehetővé, hogy mihamarabb betekinthessek a BDPST Ingatlanforgalmazó és Beruházó Zrt. részvénykönyvébe!” A vezérigazgató október 26-án azt írta lapunknak, külföldön van, de ezen a héten „a csütörtöki naptól kezdődően készséggel állok e körben rendelkezésére”. Illedelmesen megköszöntem válaszát, majd rögzítettem: „csütörtök reggel keresni fogom e-mailben, vagy, ha úgy jobb, akkor telefonon. Utóbbi esetben, kérem, küldje el elérhetőségét!” Erre Tóth Judit ma 11 óra 44 perckor azt írta: „a részletek egyeztetése céljából e-mailben várom megkeresését”. Majd 16 perccel később jött az Origo-interjú azzal a tiborczi állítással, hogy eddig senki nem akart betekinteni a részvénykönyvbe.
Noha az Origo-cikk Utánajártunk: Tiborcz István tulajdonos az ingatlanfejlesztő cégben címmel jelent meg, az előzmények ismeretében valószínűbb, hogy a miniszterelnök veje egy hiperlojális médiumban próbálta átfordítani a történetet. Hogy ne ő tűnjön rejtőzködő cégtulajdonosnak, hanem az újságírók legyenek a hunyók, akik „fenn akarták tartani azt a látszatot, hogy itt valaki bujkál”. Csakhogy, sajnos, ez nem igaz.