Feszültség a Professzorok Batthyány Körében – mi vezetett Freundék kilépéséhez?

A baloldali vádakkal szemben a Professzorok Batthyány Köre sohasem volt kizárólag bólogató Jánosok klubja, mára azonban annyira elfogyott a levegő a mégoly szolidáris kritika körül is. A kör története és a kilépések háttere az új digitális Heti Válaszban.
Kilépett a Professzorok Batthyány Köréből (PBK) Freund Tamás agykutató és Szathmáry Eörs evolúcióbiológus, mivel a 189 konzervatív tudóst tömörítő egyesület képtelen volt állást foglalni a Magyar Tudományos Akadémia kutatóhálózatának finanszírozásáról szóló vitában.
![]() |
Főleg Freund kilépése üzenetértékű. 2011-ben harmadmagával elnyerte azt az Agy-díjat, ami a Nobel-díj alatti legmagasabb kitüntetés a neurobiológiában. Az általa vezetett MTA KOKI a világ egyik vezető neurobiológiai műhelye, és nemcsak keresztény világnézetét vállalja nyíltan, de jó kapcsolatot ápolt az Orbán Viktor vezette kormánnyal is.
A PBK immár 23 éve a konzervatív értelmiség zászlóshajója, ezért a mostani helyzet önmagán túlmutató jelentőséggel bír, és érzékletesen fejezi ki az utat, amit a Fidesz a szellemi holdudvarával ápolt kapcsolata terén leírt. Honnan indult a kör? Milyen kritikákat fogalmazott meg 2010 óta a Fidesz-kormánnyal szemben? Hogy jutottunk el oda, hogy már a tudomány világát a lehető legközvetlenebb módon érintő kérdésben sem tud állást foglalni?
Részletek a friss Heti Válaszban, amely jelenleg csak elektronikus formában kapható a Digitalstandon. Csak egy kattintás!
Felhívás! |
Ha szeretné támogatni lapunk újraépülését, kérjük, támogassa szerkesztőségünket a Heti Válasz Kiadó Kft. 11794008-20532422-es bankszámlaszámán. |