Hiába próbálkoztak a szocialisták: itt a négy új alkotmánybíró
Az LMP konstruktív ellenzéki magatartásának köszönhető, hogy működőképes maradt a demokrácia fölött őrködő testület.
Négy új tagot és új elnököt választott az Alkotmánybíróságba ma az Országgyűlés. Az új bírák:
- Hörcherné Marosi Ildikó – kúriai bíró, Paczolay Péter korábbi AB-elnök főtanácsadója, Horkay Hörcher Ferenc eszmetörténész (a Heti Válasz korábbi főmunkatársa) felesége;
- Horváth Attila – jogtörténész, az ELTE docense, a 2006-os rendőri erőszak kivizsgálására létrejött Civil Jogász Bizottság résztvevője;
- Schanda Balázs – alkotmányjogász, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem korábbi dékánja;
- Szabó Marcell – a Pázmány Péter Katolikus Egyetem docense, a jövő nemzedékek érdekeinek védelmét ellátó biztoshelyettes.
A testület új elnöke az eddigi ideiglenes elnök, Sulyok Tamás lett, aki Lenkovics Barnabás mandátuma lejárta (2016. április 21.) óta töltötte be a funkciót.
A sikeres bíróválasztás a magyar közéletben ritka konstruktivitás eredménye. A Fidesz 2010-es választási győzelme óta az Alkotmánybíróság új tagjait mindig a kormánypárt jelölhette ki, azonban a kétharmados többség tavalyi elvesztése óta újra szükség van a pártok közötti kompromisszum megtalálására. Az ellenzéki erők közül az LMP nyújtott a kormánynak támogatást a választáshoz, amiért természetesen azonnal kiátkozták a versenytársak.
Az új bírók valóban konzervatív felfogásúak, de a szakmai tekintélyük megkérdőjelezhetetlen, Szabó Marcell pedig a jövő nemzedékek érdekeit képviselő ombudsmanként évek óta kiáll a fenntartható fejlődés és az ökológiai értékek ügyéért.
Hadházy Ákos, az LMP társelnöke így magyarázta a párt döntését:
„A választásokig hátralevő másfél évben az ellenzék azzal lesz elfoglalva, hogy ki az igazi ellenzéki párt, akkor meg is fogja érdemelni az eredményt. A jelenlegi csonka AB olyannyira gyalázatos, hogy csak két dolgot lehetett tenni: ökölbe szorított kézzel szitkozódni, vagy megpróbálni olyan jelölteket elfogadtatni a kormánnyal, akiktől független bíráskodás várható. Utóbbit választottuk, mert az országnak a jelenlegi helyzetben egész egyszerűen már nincs veszíteni valója.”
A bíróválasztást a szocialisták megpróbálták jogi obstrukcióval zátonyra futtatni azzal, hogy az eseti jelölőbizottság szocialista tagja a döntések előtt lemondott, így az MSZP értelmezése szerint a testület elveszítette határozatképességét. Amikor azonban frakcióvezetőjük erre hivatkozva megpróbálta elhalasztani a parlamenti szavazást, Kövér László házelnök nem is engedte, hogy végigmondja a felszólalását. A Fidesz szerint a szocialisták kivonulása a bíróválasztás jogszerűségét nem befolyásolja, és nem létezik olyan jogorvoslati fórum, amihez fordulhatnának.