Ki bukta a legnagyobbat? 5+1 kérdés–válasz a vasárnapi voksolásról

Mekkorát nyert a Fidesz? Melyik, parlamentben is megtalálható párt lehet a leginkább elégedetlen? Bokros volt-e jobb jelölt, vagy Horváth Csaba? 5+1 kérdés a pártok vasárnapi szerepléséről.
1. Mekkorát nyertek a kormányzó pártok?
A megyei jogú városok közül csupán három városban nyert nem fideszes jelölt. (Botka László (MSZP) nyert újra Szegeden, Salgótarjánban a balos támogatottságú Dóra Ottó győzött, Békéscsabán pedig a független, de a Jobbik által támogatott Szarvas Péter.) 18 megyében többsége lett a Fidesznek, egyedül Borsodban nincs meg az 50 százalékuk, azonban nyerni ott is sikerült.
2. Mit nyert az MSZP?
Összesen 19 önálló polgármestert adhat, valamint elkönyvelhetik, hogy a baloldali pártok közül ők kapták a legtöbb szavazatot, ami több, mint ha összeadjuk a Demokratikus Koalícióra és az Együttre adott voksokat. A fővárosban megnyert ellenzéki polgármesteri pozíciókból 3 lett MSZP-s.
3. Mennyire fulladt érdektelenségbe a választás?
Vasárnap délután három óráig nem volt nagy eltérés a részvételben a 2010-eshez képest, utána viszont jócskán elmaradt attól. Végül 43 százalék lett a részvételi arány, ami pont 3 százalékkal alacsonyabb a 2010-esnél. A 2010-est amúgy demokráciaszempontból nem értékelték nagyon felül.
4. Mit nyert a Jobbik?
Ahogy a választást követő gyorselemzésekben már többször elmondták, a 2014-es önkormányzati voksolás nyertese a Jobbik. A korábbi három helyett mostantól 13 helyen adnak városvezetőt. Figyelemreméltó, hogy Tapolcán, Ózdon és Devecserben is győzni tudtak. A lista:
Baumgartner László (Bánokszentgyörgy, Zala), Dobó László (Tapolca, Veszprém), Ferenczi Gábor (Devecser, Veszprém), Fülöp Erik Sándor (Tiszavasvári, Szabolcs-Szatmár-Bereg), Janiczak Dávid (Ózd, BAZ), Markót Imre (Törökszentmiklós, Jász-Nagykun-Szolnok), Nagy Sándor (Recsk, Heves), Szémán László (Hencida, Hajdú-Bihar), Toroczkai László (Ásotthalom, Csongrád). Ezek mellett: Mátraballa (Heves), Kosd (Pest), Monorierdő (Pest).
Fontos: Békéscsabát a független, de Jobbik által támogatott Szarvas Péter nyerte.
5. Örülhet-e bárminek is az LMP?
Nem igazán: a párt mindössze 38 jelöltje jutott be képviselő-testületekbe, amihez hozzájön a kompenzációs listás és megyei közgyűlési választáson befutó összesen hat jelöltjük, vagyis országosan 44 sikeres LMP-st találunk.
Azonban az ellenzéki pártok közül Fodor Gábor pártja, az MLP lehet a leginkább elégedetlen: egy, azaz egyetlen képviselőtesületi tagot adnak országosan, önállóan.
5+1. Ki a sikeresebb: Horváth Csaba, vagy Bokros Lajos?
A baloldalon sokat törték a fejüket, hogy kit toljanak a kampány frontvonalába, vagyis ki legyen a főpolgármester-jelölt; minden szerencsétlenkedéssel együtt a 30 százalék feletti eredmény meglepően jó Bokrosnál – és sikerült megugrania Horváth Csaba 4 évvel ezelőtti szavazatszámát is: Horváthra 177 000 érvényes voks érkezett akkor, most Bokrosra valamivel több mint 204 000.