Labdáznak az ál-Petőfi csontjaival a hivatalokban

Teljesen egyértelműen kimondható, hogy nem Petőfi Sándor nyugszik abban a sírban, ahova július 17-én a Fiumei úti sírkertben a MEGAMORV-Petőfi Bizottság eltemetett valakit/valamit, és Hermann Róbert, a 48-as szabadságharc neves kutatója a héten megjelenő Heti Válaszban ki is mondja.
De mi lesz a sírral, amit a köztemetőként szolgáló 58-as parcellában felállítottak? Új kultuszhely jön létre, ahova a megtévesztett hiszékenyek elzarándokolhatnak? A tekintélyes méretű kősírra felvésték: „Petőfi Sándor, költő, forradalmár. Született Magyarországon 1823-ban, meghalt Szibériában 1856-ban.”
A legnagyobb magyar költő emlékéhez nem méltó, hogy egy burját nő csontjai nyugodjanak a neve alatt – már ha egyáltalán a barguzini csontváz van a sírban, mert ezt senki sem tudhatja biztosan. Olyan információk is keringenek, hogy a Szibériában 1989-ben kiásott csontváz koponyáját Kiszely István, a közben elhunyt antropológus magánál tartotta, és „biztonságba helyezte”, vagyis a koponya talán nem volt a temetést megszervező Morvai Ferenc vállalkozó birtokában. A temetésre titokban, a július 17-i megemlékezés előtt került sor, mivel a temető gazdája, a Budapesti Temetkezési Intézet nem engedélyezte a barguzini csontok eltemetését. Így aztán nincs biztos információ róla, hogy mi van a sírban, míg fel nem nyitják.
Megkérdeztük a temetőgazda Budapesti Temetkezési Intézetet, hogy történhetett meg, hogy valaki felállított egy nagy kősírt a nemzeti sírkertben anélkül, hogy ezt észrevették volna. Mint kiderült, erről szó sincs, a sírhely felállításáról tudomásuk volt.
„A sírköves vállalkozó benyújtotta szükséges dokumentációt. Ez még májusban történt, és a sírkő külmérete megfelel a jogszabályi előírásoknak, a rendelkező azonos volt a megrendelővel. Mást nincs is jogunk vizsgálni sírkőállítások esetén”, írták.
A jelek szerint mindez szabályosan történt: „Amennyiben valaki rendelkezik egy sírhely felett (azaz kifizette a megváltás díját), állíthat síremléket, sírjelzőt annak ellenére, hogy elhunyt még nincs a sírban, sőt akár soha nem is lesz (ez utóbbi természetesen teoretikus, de a hatályos szabályozással nem ütköző feltevés). Ezt minden jogszabály lehetővé teszi, véleményünk szerint helyesen. Más kérdés, hogy mit írnak rá, ezzel kapcsolatban a jogszabályok kizárólag a „közízlést sértő” feliratok elhelyezését tiltják. Meg kívánjuk jegyezni, hogy nincs bevett gyakorlat arra mi is a „közízlést sértő”, mert ilyesmi az elmúlt évtizedekben még nem fordult elő egy temetőnkben sem”, közölte a BTI.
Az intézet ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az ismeretlen eredetű csontok betemetésére nem adtak engedélyt a sírtulajdonos magánszemélynek, akinek nevét adatvédelmi okokból nem adhatják ki.
Radnainé Fogarasi Katalin, a nemzeti panteont gondozó Nemzeti Örökség Intézetének elnöke kérdésünkre azt válaszolta, hogy a leghatározottabban elítéli a történteket, de az újratemetés nem védett sírba történt, ezért nincs kompetenciája a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottságnak, és a Nemzeti Örökség Intézetének sem, hatáskörrel csak a Budapesti Temetkezési Intézet (BTI) rendelkezik.
„Szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy a Fiumei úti nemzeti emlékhelyen van Petőfi alakjához kapcsolódó kultuszhely, hiszen a sírkert 17/1-es parcellájában található a Petőfi család Bory Jenő által 1911-ben készített síremléke, amely magában foglalja a költő által szülei számára készíttetett sírkövet is. Továbbá számos Petőfihez kötődő kultusz- és emlékhely található Budapesten és országszerte, sőt, határainkon túl is, a figyelmet érdemesebb a jövőben ezekre irányítani”, tette hozzá azzal kapcsolatban, hogy az álsír kultuszhellyé alakulhat.
Ennyi? A NÖRI elítéli, de nem tehet semmit, a BTI szerint a síremlék felállítása jogszerű, a felirat pedig nem sért közerkölcsöt, tehát az ál-Petőfi sírja a megtévesztő felirattal helyén maradhat?
Lehet, hogy ez a helyzet, de nem biztos. A BTI ugyanis bejelentést tett a rendőrségnek és a tisztiorvosi szolgálatnak, vizsgálják ki, hogy tartalmazhat-e jogszerűtlenül betemetett emberi maradványokat a sír. A labda tehát egy újabb hivatal, az ÁNTSZ térfelén pattog. Lehet, hogy ők exhumálhatják a csontokat, kérdésünkre egyelőre azt válaszolták, megkapták a bejelentést, és a jogszabályoknak megfelelő módon fognak eljárni, de türelmet kértek.
Izgatottan várjuk a választ, amit Önökkel is megosztunk majd.
FRISSÍTÉS:
Megérkezett közben az ÁNTSZ válasza, szó szerint közöljük:
A Budapesti Temetkezési Intézet bejelentését a Hivatal megkapta, és további intézkedés megtétele érdekében a panaszbeadványt átette a népegészségügyi feladatkörben eljáró Budapest Főváros Kormányhivatala VIII. Kerületi Hivatalához. További kérdéseikkel kérem forduljanak a Kormányhivatalhoz.