Tudta? Az 56-os költőzseni a börtönben vécépapírra írta a verseit

Krimiszerűen izgalmas történelmi oknyomozás eredménye az a könyv, amelyet egy mérnök-irodalmár írt Gérecz Attiláról. Amint a csütörtöki Heti Válaszból kiderül, az ’56-ban elesett költő nyomába Hajnal Géza eredt, és korszakos – filmvászonra kívánkozó – felfedezésekre jutott.
„Tudomásom szerint ebben az időszakban senki nem szökött meg innen, és csak sportolói mivolta miatt tudta végrehajtani. A váci börtönben a politikaiak között ekkor jobbára az úri középosztály tagjai raboskodtak; ez a háttér keveredik Géreczben a mélyen istenhívő hősszerelmessel és a vagány sráccal, aki virtusból mindenféle csibészségre kapható. A börtön gombkészítő műhelyében dolgozva kifigyelte, hogy ezeket a földszinti helyiségeket nem őrzik. Részint lustaságból, részint mert a rabok leitatták az őröket élesztőből erjesztett „szamártejjel” – azonkívül rettentő büdös volt ott. Szerzett egy szerszámot, és az ablak vasát – hogy ne csapjon zajt – rongyokba bugyolálva elfűrészelte, majd szétfeszítette a rácsot” – magyarázza a Heti Válasznak Hajnal Géza.
Hajnal István történész unokája, főállásban vízépítő mérnök lenyűgöző munkával új alapokra helyezte a Gérecz Attiláról szóló ismereteinket. Miközben irodalomtörténészek és a költő életművét gondozó egykori rabtársak azt gondolták, már semmi újat nem tudhatunk meg róla, Hajnal fogta magát, és eljutott Gérecz svájci sógornőjéhez, hogy onnan az édesanya naplójával térjen vissza. Az ebben olvasható adatok segítenek kiegészíteni az életrajzban tátongó lyukakat, és közelebb visznek annak a kornak a megértéséhez, melyben a XX. század egyik legígéretesebb, 27 évesen elhunyt verselője műveit a börtönben vécépapírra írta.
![]() |
A teljes interjú a Heti Válasz február 9-i számában olvasható, mely elektronikus formában a Digitalstandon is megvásárolható.