Zöld morze
Három magyar város EU-díja
Brüsszel Dunaújváros, Gyöngyös és Miskolc elnyerte az Európai Unió környezetvédelmi követelményei megközelítésének díját. Dunaújváros esetében a bírálók kiemelték, hogy a városban emelkedett a szennyvíz tisztításának aránya, a 12 tonnásnál nehezebb teherautókat kitiltották a városközpontból, és nagyarányú felvilágosító munka folyik. Gyöngyösön az ivóvízellátás 100 százalékban megfelel az unió előírásainak, lényegesen emelkedett a csatornázásba bekapcsolt háztartások aránya, és évente jelentés készül a város környezetvédelmi állapotáról. Miskolcon új, környezetbarát autóbuszokat állítottak forgalomba, és a város akciókkal népszerűsíti a tömegközlekedést.
Próbaperek az Aurul ellen
Szolnok Jász-Nagykun-Szolnok megye a helyszíne azoknak a próbapereknek, amelyekben kiskárosultak nyújtottak be keresetet a tiszai cianidszennyezéssel vádolt romániai Aurul cég ellen. A cég végre átvette a ciánszennyezés kapcsán indított kártérítési perre szóló idézést - jelentette be Gönczy János tiszai kormánybiztos. Perényi János strasbourgi nagykövet elmondta: az Európa Tanács kezdeményezésére a Tisza vízgyűjtő medencéjének országai szakértői találkozót rendeznek december 14-én Strasbourgban. A megbeszélés keretében a fenntartható fejlesztést célzó nemzetközi egyezmény tervezetéről határoznak, amely olyan gazdasági fejlesztés alapja lehet, amely a környezet- és természetvédelemre, valamint a vízgazdálkodásra épülne.
Emelkedik a szemétdíj
Budapest A főpolgármesteri hivatal döntése alapján 11 százalékkal emelkedik a szemétdíj, amiből 200 millió forintot a hulladékhasznosító mű rekonstrukciójára fordítanak. Ugyancsak növekszik a kéményseprés díja, mégpedig kéményenként kilenc forinttal. Az összegből emelik a szolgáltatás színvonalát, és a környezet védelmére is jut belőle.
Mérgező algák az Adriai-tengerben
Stari Grad Melegebb vizekben honos mérgező algák jelentek meg az Adriai-tengerben - jelentette a Dubrovacki list című dubrovniki lap. A Hvar-szigeti Stari Grad közelében már évekkel ezelőtt felfedezett, többhektárnyi "Caulerpa taxifolia" tengerfenéki moszattelepek mellett még két mérgező algafaj tűnt fel, a "Caulerpa prolifera" és a "Caulerpa racemosa". A házi akváriumokban is gyakori, szemre szép trópusi moszatok genetikailag alkalmazkodnak a nem trópusi övezetek életfeltételeihez. Eddig főleg mésszel és a rájuk borított fekete fóliával próbáltak védekezni az algafajok ellen.
