Nevetni a rákon
![]() |
Fotó: Takács Attila |
Magyarországon élen járó halálozási ok a rák, és még mindig tabutéma. Nem beszélünk róla nyíltan, és ha igen, akkor is sajnálkozva. Ezért is bátor vállalkozás a Belvárosi Színház Happy ending előadása Gergye Krisztián nem mindennapi látványvilágű rendezésében.
A rák nem az a téma, amiről szívesen olvasunk vagy hallunk, és nem könnyű a betegséggel küzdőknek, a családtagoknak sem erről az alattomosan kialakuló, és sokszor rendkívül gyorsan lefolyó kórról beszélni. Anat Gov izraeli írónő mégis megpróbálkozott a lehetetlennel. Rákos betegként színdarabot írt, melyben kendőzetlen őszinteséggel és humorral beszél a test átalakulásáról, a legmélyebbről fakadó kérdésekről, az ösztönös reakciókról, dührohamokról és a kezelés visszautasításáról hozott döntés szabadságáról.
A szerző nem finomkodik, nem kerüli meg a kemoterápia hatásait sem: a hasmenéstől a székrekedésig. Szóba kerül minden a csodaszerektől, az újabb gyógymódokon át a gyógyszerek mellékhatására kapott újabb gyógyszerek okozta rosszullétig.
A Happy ending négy kemoterápiás kezelésre járó nő történetét mutatja be. Hernádi Judit a kezelésre beutalt haldokló színésznő szerepében, Hegyi Barbara a betegséggel a saját lányát „visszanyerő”, energikus anyaként, az igazi túlélő Margitai Ági megformálásában és az ortodox zsidó nagycsaládos asszony Bánfalvi Eszter érzékeny játékában nyújt sokszínű és megrázó élményt.
Mellettük izgalmas epizódszerepekben tűnik fel: a kórház bálványozott, rideg, de szakmailag kifogásolhatatlan főorvosa Fekete Ernő sikkesen laza játékával, Nagy Dániel Viktor félelmetes árnyképként és laza parókakészítőként, valamint a zenei aláfestésekért felelős Formán Bálint.
A színdarab szabadszájúságának hitelességét adja az is, hogy Anat Gov a bemutatóját egy évvel és három hónappal élte túl.
Az előadást nyáron mutatkozott be Szentendrén és a Városmajorban, de az idei évadban már Belvárosi Színház repertoárját gazdagítja. A szó legkomolyabb értelmében különleges előadás.