A zene színt visz az életedbe! - A Pannon Filharmonikusok és a jégkék

Január 24-én este a Művészetek Palotája Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermében a Pannon Filharmonikusok koncertsorozatának jégkék színe kerül sorra. Csajkovszkij, Sibelius és egy fiatal magyar festőnő lesznek a középpontban.
![]() |
Zászkaliczky Ágnes Sibelius című festménye |
A január 24-i koncerten a Pannon Filharmonikusok Csajkovszkij: b-moll zongoraversenyét, valamint Sibelius: I. (e-moll) szimfóniáját játssza Bogányi Gergely zongoraművész közreműködésével és Bogányi Tibor vezetésével.
Csajkovszkij első zongoraversenyét korának egyik leghíresebb művésze, Nyikolaj Rubinstein első hallásra értéktelen, játszhatatlan, vulgáris alkotásnak minősítette, s azt javasolta a szerzőnek, egy-két rész kivételével dobja el, és írja újra. Szerencsére Csajkovszkij hitt annyira magában, hogy változtatás nélkül bemutatta, és igaza lett. Hatalmas sikert aratott a művel, amely mindmáig a komponista egyik legtöbbet játszott darabja. Sibelius I. szimfóniáját is kritika övezte, ám szintén tévesen. A finn komponista ezen fiatalkori darabjában is rendkívül érzékletesen jelenik meg a később rá oly jellemző stílusban a természet, a havas táj, az ég, a fenyők, a szél.
Az este folyamán azonban nem csak a zenéé a főszerep. A zene és képzőművészet inspiratív kapcsolatán alapulva, a Pannon Filharmonikusok és a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány együttműködésének köszönhetően az alapítvány a zenekar budapesti koncertsorozatának minden állomásához rendelkezésre bocsát egy kortárs festményt saját gyűjteményéből.
Az öt szín: jégkék koncerthez szorosan kapcsolódva Zászkaliczky Ágnes Sibeliusról készült alkotását láthatja a Művészetek Palotájában a közönség. A festőművész a Heti Válasz Online-nak elmondta, hogy Sibelius nem csak a Finnországban általa eltöltött öt év hatására áll közel hozzá, hanem gyerekkora óta, hiszen már akkor az egyik kedvenc zeneszerzője volt a finn komponista. „Az egyik első zongoradarabom, amit 10 évesen rengetegszer játszottam koncerten is, Sibelius Etüd című darabja volt" - árulta el a fiatal festőnő.
Festményéről Zászkaliczky Ágnes úgy fogalmazott: „Mostanában komolyan foglalkozom a portré festéssel, így amikor felkértek a Jégkék-projektre, a következő pillanatban már láttam magam előtt Sibelius fiatalkori alakját a tőle elválaszthatatlan finn tájban."
Zászkaliczky Ágnes 1980-ban született Budapesten. 2004-ben orgonaművészi diplomát szerzett a Salzburgi Mozarteumban. A Salzburgban töltött 6 év nemcsak zenei fejlődését segítette, hanem festészetére is rendkívüli hatással volt. Festészeti tanulmányait később Szentpéterváron folytatta, Számos önálló kiállítás mellett zenekari művek vizualizálásával is foglalkozik. 2011-ben lett bemutatva Mahler Das Lied von der Erde c. művéhez alkotott vizualizációja. Művei kiállításra kerültek a Helsinki Dómban, a Galleria Espoonsiltában és a londoni Opera Galleryben. Zászkaliczky Ágnes munkáit ide kattintva ismerheti meg jobban.
A koncerteken látható képek együtt is láthatók lesznek egy közös tárlaton 2014 tavaszán, a KOGART Házban.