Az év szavai
Németországi mintára a Magyar Nyelvstratégiai Kutatócsoport évente kiválasztja az elmúlt év szavait. 2013 júniusában az MTA klubjában, majd Széphalomban is kihirdették a 2012. év jellemző szavait, kifejezéseit.
A 2012. év ("nemszeretem") antiszava: botos jeti. Az interneten közzétették egy általános iskolai tankönyv szókincs- és helyesírási gyakorló oldalát, amelyen a juhász ábrája alá azt írta a diák: botos jeti. Úgy tűnik, nemcsak a gémeskút, a kakas, a tehén, a birka, hanem maga a juhász is elfeledett, archaikus szóvá válik. Versenyben volt még az "egy ilyen" szerkezet, amely gyakori mondatbevezető, s megvalósítja az egy szerkezetben három hiba jelenségét: (1) üres, ún. töltelékkifejezés, (2) nem összehasonlításra utalnak vele, (3) ha az "egy" nem kifejezett tárgyra vonatkozik, hibás, fölösleges.
A 2012. év ifjúsági szava: romkocsma. A romkocsma állítólag hungarikum (a szó egészen biztosan), de abban a tekintetben mindenképpen, hogy miként csinál a magyar hátrányból előnyt. A 2012. év költői szava: kenyérhéjmagyarság. A szó költői képben tükrözi a szórványban, peremhelyzetben élő magyarok világát. Valószínűleg Margittai Gábor, a szórványmagyarság riportere alkotta meg a nyelv végvárait felfedő útjai során. A 2012-es év költői szavára szavazatot kapott még a boldogságmondat, a pemetefűcukorka, a szeretetvendégség szó is. Ízlelgessük őket bátran!
Az év szavai