Egyetemi olvasmány
A szerzők egyike az a jazztörténész és jazz-zenész Kerekes György, akinek két kötetben megírt Jazzportrék című művét „korszakosnak” és „alapműnek” titulálták megjelenésekor, s amely szórakoztatóan, olvasmányosan és utolérhetetlen alapossággal mutatta be a jazz lényegét.
Társa, Pallai Péter az a megszállott jazzkurátor, aki már siheder korában, a sötét ötvenes években próbálta befogni a külföldi csatornákat, a Magyarországon betiltott jazz után kutatva, majd 1956-ban Londonba távozva került a BBC magyar osztályára, ahol a hírek közvetítése mellett hosszú évekig Bobby Gordon néven saját pop- és jazzműsort szerkesztett. A változások környékén tért haza, s azóta is kitartó lendülettel igyekszik a külfölddel megismertetni a magyar jazz-zenészeket, szervez külföldi koncerteket, jazzcsereprogramokat.
A két nagy tudású szakember közös munkájának pedig mi más lehetne a gyümölcse, mint egy tökéletes alkotás? Ahogy Deseő Csaba írja: „Pallai Péter és Kerekes György hatalmas munkára vállalkoztak, amikor megírták az eddigi legnagyobb terjedelmű magyar jazzkönyvet. Ez a mű akár egyetemi tananyag is lehetne, ugyanakkor kitűnő olvasmány a műfaj iránt érdeklődő nagyközönség számára.”
Valljuk be, a jazz világa a legtöbb zeneszerető ember számára „átláthatatlan keszekuszaság”. A jazz évszázada a laikusok számára is érthető és közvetlen stílusban vezet el a műfaj világába. A jobb érthetőség kedvéért a YouTube-ot is „bevetették” a szerzők.
Létrehozták A jazz évszázada YouTube-csatornát, ahol a könyvben ajánlott, sorszámozott zenei illusztrációkat, videókat gyűjtötték össze, s így a kötet olvasása közben mindjárt meg is hallgathatjuk az adott fejezet „zenei aláfestését”, az érintett zeneszámot.
KEREKES GYÖRGY–PALLAI PÉTER: A jazz évszázada
Fidelio, 2015
7900 Ft