Kultúrára nevel a Kapolcska programja
Különleges Kárpát-medencei tehetségkutató és fejlesztő tábort, majd ezt követően egy június 23-tól 25-ig tartó minifesztivált szervez Kapolcson Márta István.
![]() |
Fotó: Sebestyén László |
– Nem tudott elszakadni Kapolcstól?
– 1989-ben alapítottam és szerveztem az első Művészetek Völgye fesztivált, akkor még Kapolcsi Kulturális Napok néven. A fél életemet itt éltem le, a falu lakóit több nemzedéken keresztül ismertem meg, be is fogadtak: ennyi ideig biztosan nem lehet csinálni valamit úgy, ha azt a helyiek nem akarják. Három évtized munkája van benne, aminek van kevésbé látványos része is: létrehoztuk például a Falumalom Múzeumot és megmentettünk egy XVIII. századi kovácsműhelyt és lakóházat. Arra gondoltam, hogy most a legkisebbeknek kellene valamit kitalálni.
– Hogyan jelentkezhettek a gyerekek a szombaton kezdődő táborba?
– Meghirdettük a lehetőséget, de kerestük is a tehetségeket, és volt, hogy szakmai fórumokon terjedt a tábor híre, a hangszeres tanulók például így kapcsolódtak be. A százhúsz hazai és kárpát-medencei fiatal között van 19 kapolcsi „gyerekünk” is, akik számára nem elérhető másképp a művészeti képzés. Lesz fúvós szekció, Szirtes Edina Mókus vonós és improvizációs órákat tart, a Hagyományok Háza szakmai felügyeletével néptáncot és népzenét tanulnak a gyerekek, de foglalkozunk színházzal is, a Hello Wood szekció pedig fotóval és design-nal lesz jelen. Ha sikeres lesz a tábor, akkor két-három év múlva nyári kulturális-oktatási centrummá is válhat Kapolcs és környéke. Az a célunk, hogy elindítsuk a gyerekeket egy úton, hogy kiragadjuk őket a virtuális világból, a mobiltelefonok mellől, játékosan bemutassunk nekik a kultúrán és művészeteken keresztüli világlátást, s mindeközben megmutassuk környezetünk értékeit. A végén talán születik egy közös produkció, amit a Kapolcska Fesztiválon is előadnak.
– Ott azonban már mások is fellépnek.
– Inkább együttléteknek nevezném ezeket, hiszen nem szokványos formában találkozhatnak a gyerekek a művészekkel. Ez egy „piknikus” fesztivál, ami a természethez közeli, családias jellegre utal. Az Amadinda Ütőegyüttes vagy a Muzsikás például zenés kirándulást szervez, Érdi Tamás zongoraművész Chopinnel prezentál egy „csillagos ég” együttlétet és nagyon izgalmas lesz, hogy a Nemzeti Színház hogyan adja majd elő a János vitézt a Gástya Amfiteátrumban. Ez egy családi fesztivál, a célközönség a gyerekeket szerető szülők, és a szülőket szerető gyerekek.