Nézzen be a szekrény mögé! Lehet, hogy ön is talál 55 millió forintot!

Festmény a szekrény mögött, grafikák az ágyneműtartóban, rajz a krumpliskosárban: néha a legváratlanabb helyeken bukkannak fel neves festőink alkotásai. Sok esetben a tulajdonosok sem tudják, milyen kincs van a birtokukban, míg máskor a művészettörténész kitartása hozhat eredményt. Összeállításunk a friss Heti Válaszban.
„Diplomatikusan kell erőszakosnak lenni” – mondja Barki Gergely művészettörténész arra, hogy milyen mértékben lehet betolakodni egy ismeretlen ember életébe azzal a kéréssel, hogy érdekelné a szobája falát díszítő festmény. Márpedig Barkinak nagy tapasztalata van ebben, az elmúlt években remekművek kerültek elő kutatásainak, utánajárásának köszönhetően. Ugyan a hét elején 55 millió forintért elárverezett Berény Róbert-festményt épp nem ő találta meg, a kép története érdekes: utoljára 1909-ben szerepelt kiállításon, aztán nyoma veszett, most pedig egy szekrény háta mögül szedték elő a tulajdonosok, akiknek fogalmuk sem volt róla, hogy milyen kincs van a birtokukban.
De nem ez az egyetlen eset, amikor egy kép tulajdonosa nem tudja, hogy milyen érték lóg a falán, lapul az ágyneműtartójában. Részben az efféle tudatlanság orvoslására indult el közel egy évvel ezelőtt a Kincs a falon nevű projekt, ahol festménybecsüsök, művészettörténészek és restaurátorok vállalják, hogy festményekről beküldött fotók alapján ingyenes értékbecslést végeznek.
Az október 8-i Heti Válaszban olvashatnak a Kincs a falon eddigi nagy fogásairól és legújabb szenzációiról, de kiderül az is, hogy mit gondol Barki Gergely a „képvadász” kifejezésről, és hogy melyik az a lappangó festmény, amiért a világ végéig is elmenne. Lapunk elektronikus formában a Digitalstandon is megvásárolható.