Válságba került Hollywood: Nem működnek a sikerreceptek
_fill_850x370.jpg)
Az utóbbi években a nyári uborkaszezonban válik igazán látványossá, hogy a hollywoodi sikerreceptek egyre kevésbé működnek. Míg sokan a számítógépes technika térnyerését okolják, a nagy öregek az ötlettelenséget kárhoztatják. Spielbergék már csak tudják: negyven éve a mai veterán rendezők mentették meg az álomgyárat egy hasonló válságból. Háttér a friss Heti Válaszban.
Bár tavaly a focivébé miatt a hollywoodi stúdiók számítottak némi visszaesésre a szokásos nyári forgalomban a mozipénztáraknál, a végül bekövetkező, az előző év azonos időszakához mérten 15 százalékos bevételkiesés sokkolta az álomgyári mogulokat. Ráadásul e recesszió a szintén dicstelen 2013-as év után érte utol Hollywoodot, amikor is hat, százmillió dollár – nagyjából harmincmilliárd forint – fölötti költségvetéssel készült szuperprodukció okozott csalódást a bevételi oldalon. A tavalyi nyárhoz hasonló mértékű bukást 1997 óta nem élt meg a kaliforniai filmipart. A hanyatlás okait pedig sokkal inkább a filmekben kell keresni, s nem az olyan régebbi vetélytársakban, mint amilyen a stream (internetes letöltés).
A franchise-ok erőltetése az eredeti alkotásokkal szemben sokáig jól jövedelmező üzletvitelnek bizonyult Hollywoodban. Mára azonban ez a kockázatkerülő taktika is kockázatosnak látszik. A franchise-ok ugyanis kezdenek kifáradni. A Paramount stúdió korábbi csodaszere, a Transformers sorozat például három év alatt nézői 35 százalékát vesztette el. Mindez így együtt azt sugallja: már Hollywood sem tudja ugyanazt újdonságként eladni.
A Heti Válasz augusztus 13-i számában olvasható összeállításban a hollywoodi film válságtüneteit mutatjuk be: hogyan változik a hőszerep-értelmezés, szeretik-e még a nézők a CGI-t (számítógéppel előállított képet), várható-e változás a stúdiófilmek készítésében? Cikkünkből az is kiderül, ki lesz a következő Tarzan. Lapunk elektronikus formában a Digitalstandon is megvásárolható.