Világszerte nosztalgia él a 60-as évek iránt – nálunk is felpörög a téma

Világszerte nosztalgia él a hatvanas évek iránt – elég arra gondolnunk, hogy a formatervezés erősen magán viseli a retrojegyeket. Mintha erre a hullámra ülne rá a Magyar Nemzeti Galéria Keretek című tárlata is, ám létrehozásának mélyebb okai vannak. Részletek a friss Heti Válaszban.
A nagy múzeumok érdeklődése világszerte a hidegháborús időszak felé fordult. A tavaly és idén Brüsszelben, Karlsruhéban, végül Moszkvában megrendezett, Facing the Future (Szembenézni a jövővel) című vándorkiállításra a Magyar Nemzeti Galériából (MNG) is több képet kölcsönöztek, de Kassák Lajos, Kondor Béla és Gyarmathy Tihamér életművén nemigen látnak túl Nyugatról. Nem véletlenül. Noha Bécsben, New Yorkban és még a londoni Sotheby’s-nél is egyre-másra tűnnek fel aukciókon az éra magyar művészeinek alkotásai, és magángalériák is egyre bátrabban nyúlnak a korszakhoz, a hatvanas évek képzőművészete feldolgozatlan téma Magyarországon.
A környező posztszocialista országok már túl vannak ezen a munkán, nálunk most pörgött fel a folyamat. Egymást követik a korszakkal foglalkozó kiállítások, tanácskozások, melyeknek nem titkolt célja kor művészeinek megismertetése – tulajdonképpen most formálódnak a kereskedelem számára is figyelembe vehető életművek. Nehezíti a kor értékelését, hogy túl közel van időben: jelen vannak a kor alkotó képviselői, emiatt sok az érzékenység.
![]() |
Részletes háttér a november 30-i Heti Válaszban. Lapunk elektronikus formában a Digitalstandon is kapható.