Kibővített valóság
Tavaly az ARYS elnevezésű mobilalkalmazás első lett a Startup Weekend Budapest versenyen. Megalkotóját, az építőművész Varga Noémit a magyar startupok lehetőségeiről és a nemzetközi megméretésről kérdeztük.
![]() |
Fotó: Szabó Balázs |
Miért jó, hogy üzenetet küldhetünk azoknak, akik ARYS-szal a mobiljukon áthaladnak a feladás helyén?
Ez új kommunikációs csatorna. Végeztünk számításokat, hogy például a Deák téren áthaladó emberek közül hánynak lehet az okostelefonján az ARYS alkalmazás. Azt becsültük, hogy 1-1,5 százalék reális, ami legalább ezer ember. Az ARYS az általános közösségi oldalakhoz képest nem korlátozódik ismeretségi körre. Az volt a célom, hogy olyan dolgokkal és véleményekkel találkozzunk, amelyekbe nem botlunk bele, ha csak a mindennap nézett honlapokat és fórumokat figyeljük.
Az ARYS tavaly megnyerte a Startup Weekend Budapest versenyt. A nemzetközi megméretésen mennyire rúghat labdába egy magyar alkalmazás?
Teljes mértékben. Mi a 18. helyen végeztünk, de álltunk a hetedik helyen is az 55 projekt közül. Érdekes tapasztalat volt, hogy mennyi minden múlik azon, miként tudjuk promotálni a szavazólinket az utolsó 24 órában. A helyi Startup Weekend komolyan hozzátesz egy ötlet kifejtéséhez, a mentorok 3-4 óránként kemény kérdéseket tesznek fel a megtérüléstől a technológiai megvalósításon át a megjelenésig, s mindenre tudni kell válaszolni.
A város mint bemutatótér |
A Numbernow építészirodát Varga Noémi és Reich Vanda alapította 2008-ban, azóta Lengyel Mártonnal és Vízkelety Ritával egészült ki a tervezőcsapat. Olyan belsőépítészeti koncepciók fűződnek a nevükhöz, mint a Nanushka, a Benedict & Helfer óbudai irodája, a Ramenka vagy az Ankert belső tere. Az ARYS és a SOON startup-projektekkel Varga Noémi főállása mellett, szabadidejében foglalkozik. |
A kormány a kultúrán már nemcsak a képzőművészet-zene-irodalom hármasságát érti, hanem a startupokat is, és a Balassi Intézetnek a jövőben a startupok segítése is a feladata lesz. Milyen változást hozhat ez a magyar startupok életében?
Azok, akik a startupokat képviselik, túl fiatalok még ahhoz, hogy meggyőző üzleti kultúrájuk lehessen. Üzleten nemcsak a pénzügyet, marketinget értem, hanem egyfajta arculati igényességet, egy átfogó, felismerhető szemléletet. Az alkalmazott művészeti ágak ebben nagy szerepet vállalhatnak. Konkrét „együttműködésként” kisebb startupok mindennapjait bemutató, dokumentum jellegű kisfilmeket is el tudnék képzelni, ahol nemcsak a főcímes sikerről lehetne hallani, hanem a kemény, kísérletező munkáról is.
Új projektje, a SOON is kapcsolódási pont a kultúra és a startup között?
A SOON azokat a csiszolatlan gyémánt jellegű művészeti projekteket, kísérleteket mutatja be, melyeknek nem kell feltétlenül eljutniuk a megvalósulásig, viszont nagy inspirációs tartalommal bírnak akár még a szakmabelieknek is. A kísérletezés szabadságát vállaló oldalon nemcsak vizuális, zenei munkákba, de komolyabb tanulmányokba is belefuthatunk.
Varga Noémi |
|