A Balaton reneszánsza
Az idegenforgalmi, ingatlanfejlesztési, kulturális és természetvédelmi kérdésekkel foglalkozó konferencia előadói egyetértettek abban, hogy a Balatont egységes, kiemelt régióként kell kezelni a hazai idegenfogalmi fejlesztéseken belül.
Konferencia összefoglaló:
Borókai Gábor, a Heti Válasz főszerkesztője bevezetőjében hangsúlyozta: eladhatóvá kell tenni a Balatont, és ehhez arra van szükség, hogy tudjunk a tóról mesélni. "Ha vannak mesék, eladhatjuk magunkat. Ha nincsenek, elveszünk a zajban" - mondta. A Balaton reneszánszára többek között az elmúlt évek fejlesztései, a szakemberek szemléletváltozása, a média pozitív hozzáállása adott lehetőséget - hangsúlyozta nyitóelőadásában Suchman Tamás, a Balatoni Fejlesztési Tanács elnöke. A politikus szerint a Balaton készülő fejlesztési térképe sokoldalú tájékoztatást nyújt majd a befektetőknek, vállalkozóknak és az idegenforgalmi szakembereknek.
A Balaton reneszánszára többek között az elmúlt évek fejlesztései, a szakemberek szemléletváltozása, a média pozitív hozzáállása adott lehetőséget - hangsúlyozta nyitóelőadásában Suchman Tamás, a Balatoni Fejlesztési Tanács elnöke. A politikus szerint a Balaton készülő fejlesztési térképe sokoldalú tájékoztatást nyújt majd a befektetőknek, vállalkozóknak és az idegenforgalmi szakembereknek.
Róna Iván, a Magyar Turizmus Zrt. vezérigazgatója a Balaton elmúlt években észrevehető, egyértelmű fejlődését emelte ki, érveit statisztikai adatokkal alátámasztva. Jellemző tendencia, hogy az elmúlt években hangsúlyosan megnőtt a hazai turisták aránya, akik ma már a balatoni nyaralók többségét alkotják.
Az előadások után kerekasztal-beszélgetésre került sor, amelyen Balázs Árpád, Siófok polgármestere a szezon örvendetes meghosszabbodásáról beszélt. Bóka István balatonfüredi polgármester az alsó középosztályban rejlő tartalékokat hangsúlyozta, akik közül sokan ma még nem engedhetik meg maguknak, hogy a Balatonra utazzanak. Gubicza Ágoston, a Fly Balaton ügyvezető igazgatója a repülőturizmus fontosságát emelte ki. Karai Péter, a BudaWest Airport Zrt. ingatlanfejlesztési vezetője a szentkirályszabadjai repülőtér megnyitásában rejlő lehetőségekről, míg Tomcsányi Gábor, az SCD Holding vezérigazgatója a wellness szállodák térnyeréséről beszélt.
A Heti Válasz konferenciájának második szekciójában a környezetvédelem került előtérbe. Balogh László, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park igazgatója és Padisák Judit, a Pannon Egyetem tanára egyaránt a Balaton természetes ökoszisztémájának fenntartását, a beruházók felelős tervezését hangsúlyozta.
A Balaton imázsát elemezve Szűcs Balázs, a Magyar Turizmus Zrt. marketing vezérigazgató-helyettese a hazai és a külföldi célcsoportokról, míg Rubovszky Rita, a Hungarofest Kht. ügyvezetője a tó és környéke kulturális hagyományairól és lehetőségeiről beszélt.
A második kerekasztal-beszélgetésen Gerendai Károly, a Sziget Kft. ügyvezető igazgatója, Horváth Gyula, a Balatoni Hajózási Zrt. vezérigazgatója, Szalók Csilla, a Budapesti Gazdasági Főiskola tanszékvezetője és Bagyó Sándor, a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának elnöke cseréltek eszmét a balatoni hagyományokról, a kultúra és a szolgáltatások jelenlegi helyzetéről és a jövőbeni kilátásokról.
A záró előadásban Kovács Miklós, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium turisztikai szakállamtitkára mutatta be a balatoni idegenforgalom fejlődését szolgáló állami ösztönzőket, és kitért az országgyűlés őszi ülésszakán tárgyalandó turisztikai törvényre is. Többek között elmondta, hogy a Balatoni Kiemelt Üdülőkörzetre az érintett 3 régió 5 milliárd forintot különített el 2007-2008-ra, a régiók szálláshely-fejlesztési forrásai pedig meghaladják a 12 milliárdot.