A sikeres vezető
Egyöntetűen visszaeséssel számolnak cégük esetében az üzleti élet nagyágyúi. A Waberer's-nél és a UPC-nél az elbocsátásokat sem tartják kizártnak - hangzott el a Heti Válasz és a Figyelő közös konferenciáján.
Mi jellemzi a sikeres vezetőt? Hogyan és milyen tulajdonságoknak köszönhetően lehet eredményes egy vállalat elsőszámú embere? Mi a jó stratégia recessziós környezetben? Ezekre a kérdésekre keresték a válaszokat ismert üzletemberek, menedzserek, előadók és hallgatók egyaránt a Figyelő és a Heti Válasz konferenciáján. "A jó irányítás globalizálódó és az egyre inkább bizonytalanná váló világunkban fontosabb, mint valaha" - hangsúlyozta Björn Bloching. A Roland Berger vállalati felelősségvállalással foglalkozó partnere arra hívta fel a figyelmet, hogy Németországban a mostani pénzügyi válságot követően az embereknek mindössze 15 százaléka bízik a nagyvállalatok vezetőiben.
Konferencia összefoglaló:
"A jó irányítás globalizálódó és az egyre inkább bizonytalanná váló világunkban fontosabb, mint valaha" - hangsúlyozta Björn Bloching. A Roland Berger vállalati felelősségvállalással foglalkozó partnere arra hívta fel a figyelmet, hogy Németországban a mostani pénzügyi válságot követően az embereknek mindössze 15 százaléka bízik a nagyvállalatok vezetőiben. De dolgozhat-e hatékonyan egy vállalat vezére ilyen környezetben? Talán nem véletlen, hogy a jelenlegi krízisben főként a politika oldaláról tapasztalható határozott kiállás, a gazdasági szféra mintha lépéshátrányban lenne. Pedig sokan a vállalatirányítás terén bevett módszereket kérik számon a politikai életben. A szakember szerint ezek egymástól azonban alapvetően eltérő rendszerek, mások a játékszabályok a vállalati, s megint mások a politikai szektorban. Míg ez utóbbiban a politikusok például többnyire konszenzusra törekszenek a döntéshozatalban - hogy ezáltal is megszilárdítsák hatalmukat -, addig a vállalati vezetők idejüknek csupán 15 százalékát töltik ezzel.
Sárközy Tamás jogászprofesszor szerint a jó kormányzással kapcsolatos elvárásokat a gazdasági életből vette át a politika. Az államok ugyanis lemaradtak a jól szervezett vállalatok mögött, s mára az is nyilvánvalóvá vált, hogy a kormányzás minősége versenyképességi tényezővé vált egy adott ország gazdaságának megítélésében. Szerinte Magyarország nehezen alkalmazkodik az európai kormányzás követelményeihez, hazánk még mindig nem épült be az uniós döntéshozatalba. Magyarországon az államigazgatás szempontjából a jelenlegi kormányzás túlpolitizált, épp ezért a közigazgatás szakmai színvonala folyamatosan csökken. Az elindított reformokat pedig közbizalom hiányában nem lehet végrehajtani.
Sárközy Tamás előadását követően elismert polgármesterek - Kósa Lajos (Debrecen), Gegesy Ferenc (Budapest, IX. kerület), Bóka István (Balatonfüred) arra a kérdésre keresték a választ, hogy mit tekintenek sikernek az általuk irányított település életében.
Az üzleti élet nagyágyúi egyöntetűen visszaeséssel számolnak 2009-ben. Bogsch Erik, a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója arra számít, hogy a válság hosszú évekig fog tartani, ezért szerinte minden cégnél készíteni kell egy vészforgatókönyvet a legrosszabb esetre is. A logisztikai iparágban legalább 15-20 százalékos visszaesés várható - jelentette ki Wáberer György. A Waberer's elnök-vezérigazgatója néhány százalékos létszámleépítést sem tartott kizártnak vállalatánál. Egyelőre nem vesznek fel új dolgozókat a UPC-nél sem: Kovács Nimród elnök szerint cégénél is sor kerülhet elbocsátásokra.