Magyarok a piacon II.
A Heti Válasz és a Mindshare szervezésében másodszor megrendezett Magyarok a piacon konferencián arra keresték a választ a résztvevők: milyen kilátásai vannak a kis- és közepes vállalatoknak a válság túlélésére.
Egy katasztrófafilmhez hasonlította Magyarország helyzetét bevezető előadásában Király Júlia. A jegybank alelnöke szerint szerint a kis- és közepes vállalatok (kkv), valamint a pénzügyi rendszer működőképességének együttes biztosítása az egyetlen járható út a magyar gazdaság működőképességének fenntartásához. Ugyanakkor - mivel a világgazdaság recesszió előtt áll - Magyarországon sem szabad bízni a növekedésben. Chikán Attila szerint is szükséges lépés volt az IMF-hez fordulni segítségért: a hitelért pedig nem a Valutalapot kell hibáztatni, hanem azokat, akik olyan gazdaságpolitikát folytattak, amely ide vezetett.
Konferencia összefoglaló:
Chikán Attila szerint is szükséges lépés volt az IMF-hez fordulni segítségért: a hitelért pedig nem a Valutalapot kell hibáztatni, hanem azokat, akik olyan gazdaságpolitikát folytattak, amely ide vezetett.
A Gyurcsány Ferenc által életre hívott gazdasági csúccsal egyidőben Burány Sándor, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium államtitkára lapunk konferenciáján bejelentette: a kormány 1400 milliárd forintos gazdaságélénkítő csomagot indított útjára. A pénzt uniós támogatások átszervezésével teremtik elő. Az 1400 milliárd forint kisebb részét vissza nem térítendő támogatások formájában technológiafejlesztésre fordítanák úgy, hogy enyhítenek a pályázás feltételein, és növelik a támogatási arányt. A csomag nagyobb részét mikrohitelek, hitelgarancia és kamattámogatás formájában juttatnák el a kkv-szektorhoz.
Az adórendszer egyszerűsítése, megfelelő támogatási rendszer, jól működő gazdaságélénkítő csomagok és a költségstruktúra európai szinthez csökkentése lennének a sarokkövei a versenyképesség javításának Vereczkey Zoltán, a Magyar Kereskedelmi- és Iparkamara alelnöke szerint. A kamara számításai azt mutatják, hogy a Gyurcsány-kormány működésének négy éve alatt 800-840 milliárd forinttal nőttek a vállalkozások terhei, miközben évente mindössze 131 milliárd forint jutott gazdasági támogatásokra.
Hamecz István, az OTP Alapkezelő Zrt. elnök-vezérigazgatója úgy látja: nemcsak konjunkturális, hanem szerkezeti problémái is vannak a magyar gazdaságnak. Szerinte a gazdaságélénkítő és a bankmentő csomaggal azt lehet elérni, hogy csak egy, és ne két-három százalékkal lassuljon a gazdaság. Hamecz úgy értékeli, a magyar gazdaság kulcsproblémája az alacsony foglalkoztatottsági és aktivitási ráta: A jövőre vonatkozóan jelentős lassulást, alacsony inflációt, a bérek reál- és nominálértékének csökkenését, valamint növekvő munkanélküliséget jósolt.
A jelenlegi gazdasági környezetben helyesen látják helyzetüket a hazai kis- és közepes vállalkozások - ez derült ki a Szonda Ipsos a konferencián ismertetett, november eleji felméréséből. Gulyás János, a kutatóintézet ügyvezető igazgatója szerint a válságot nem katasztrófaként, hanem egy hosszú, hideg télként élik meg a vállalkozók. A belföldi piac szűkülésével 68 százalékuk számol, csaknem háromnegyedük pedig arra számít, hogy csökkenni fognak az állami megrendelések, és megnehezül a vállalatok hitelezése. A kkv-k elsősorban általános működési költségeik csökkentésével igyekeznek kivédeni a válság hatásait, de több mint felük létszámleépítést is tervez.
A pályázatok és az adózás problémáiról rendezett fórumbeszélgetésen Essősy Zsombor, a Magyar Pályázatkészítő Iroda vezérigazgatója úgy fogalmazott: a válság miatt kieső vagy ellehetetlenülő hiteleknek jó alternatívái lennének a vállalkozók számára kiírt uniós pályázatok. Ehhez azonban vonzóbbá kellene tennie az államnak a pénzszerzés e formáját. Így ésszerűsíteni kellene a meghirdetett pályázatok számát, és a bürokrácia csökkentése mellett azt is el kellene érni, hogy a mostani évek helyett a pályázat 4-6 hónap alatt eljuthasson a beadásától a kifizetésig. A vezérigazgató mindezek mellett még szigorúbban ellenőrizné a pályázati pénzek útját.
Egyszerűsítésre és szigorú ellenőrzésre az adózás terén is szükség van - értett egyet az Essősy Zsomborral Vámosi-Nagy Szabolcs. Az Ernst & Young adóigazgatója abszurdnak nevezte, hogy ötvennégy adónem van ma Magyarországon. Ő az egyszerűsítés lehetőségét a különböző adónemek összevonásában, az értelmetlen vagy rosszul kitalált adókedvezmények megszüntetésében látja.
A konferencián két sikeres vállalkozás is bemutatkozott: a térinformatikai szoftverekkel foglalkozó Digiterra Kft. és a műholdas navigációjáról ismertté vált Nav'n Go Kft. Minkét cég sikerének abban látta titkát, hogy - megtalálva területükön a piaci rést - innovatív és a piacinál alacsonyabb áron kínált termékkel tudott előállni.