Leckék a tisztességről
Spiró György új, valós történeten alapuló kamaradrámájában rendkívül jól megrajzolt mai karaktereket látunk a jellemtelen gazdag ügyvédnőtől a középosztálybeli értelmiségin és az ő örök elégedetlen, szószátyár nyugdíjas anyján át a pénzéhes, mindenkin átgázoló fiatal szerencsevadászig.
A szereposztás telitalálat. Takács Kati lubickol a gyermekét mindig csak szapuló, de aztán mégis segítő idős anya szerepében. Bányai Kelemen Barna remekül formálja meg az emberek lelkiismeretét és tapasztalatlanságát kijátszó gazfickót, Rezes Judit lenyűgöz a gazdag és lelketlen ügyvédnő szerepében, Fullajtár Andrea pedig a lelkes, ám mindig kihasznált, de végül a józan eszét visszanyerő szakfordítót alakítja meggyőzően. Spiró két egykori osztálytárs-barátnő és egy lakásvásárlás történetén keresztül kiválóan mutatja be – ahogy ő fogalmaz – a „mindenkit legázoló pofátlan pimaszságot” és annak áldozatait. Főhősünk pórul jár, de még így is fellélegezhetünk, hogy ennyivel megúszta.
A Katona másik premierjén 1927 Berlinjében járunk, de ugyanúgy a tisztesség, a boldogulni akarás, a különböző társadalmi rétegek kerülnek a középpontba. Alfred Döblin Berlin, Alexanderplatz című művében testközelből ismerhetjük meg a szegények, elesettek és kitaszítottak életét. A darab főhőse Franz Biberkopf szállítómunkás, „aki többet akart az élettől egy vajas kenyérnél”. A férfi négyéves börtönbüntetése (féltékenységében ittasan halálra verte barátnőjét) után elhatározza: tisztességes ember lesz. Háromszor próbál új életet kezdeni, de mindháromszor elbukik, mert bár jót akar, sosem a jót és jól teszi.
Az előadás a Berlin: Egy nagyváros szimfóniája című 1927-es némafilm képkockáival, a Freakin’ Disco nyomasztó, nagyvárosi rohanást idéző zenéjével kezdődik, egyből elrepítve minket a nyüzsgő metropoliszba. A színészek itt is remekelnek. Mészáros Bélának ajándék Biberkopf, de él is a lehetőséggel, mellette kisebb szerepekben Mészáros Blanka, Kocsis Gergely, Keresztes Tamás és Rujder Vivien emelkedik még ki. A darab a metoo-kampány és csaknem száz évvel a mű megjelenése után is fontos képet ad a női szerepekről, a környezet hatásáról, tisztességről és vágyakról.
Spiró György: Széljegy – Katona Kamra
Rendező: Zsámbéki Gábor
*****
Alfred Döblin: Berlin, Alexanderplatz – Katona József Színház
Rendező: Kovács D. Dániel
**** és fél