Fejben dől el
Daniel Kahneman - a Princeton Egyetem professzora, hat világsikerű könyv szerzője, aki barátjával, Amos Tverskyvel 2002-ben közgazdasági Nobel-díjat kapott döntéselméleti kutatásaiért - alapmunkát publikált arról, hogyan döntünk életünk kis és nagy kérdéseiben.
Minden egy gondolattal kezdődik, majd cselekvés lesz belőle, amiből újabb, hasonló gondolat: ha egy fiatal öregségre utaló szöveget hall, olvas, ír, akkor lassabban jár, mint máskor; ha lassan jár, öregséggel kapcsolatos gondolatai támadnak. Aki sokat gondol a pénzre, önállóbb lesz, de közben önzőbb is, kevésbé segít másoknak, életmódja és gondolkodása individuális lesz. Aki 17-18 éves korában gazdag akart lenni, nagyobb valószínűséggel lesz gazdag, mint az, aki más célt tűzött maga elé. A fiatalkorban kitűzött célok nagy erővel hatnak egész életünk során.

A mai magyar nemzedékek jövőbeli sorsát erősen meghatározza, mire gondolnak nap mint nap. Döntéseink mögött rejtve korábbi történetek, sokszor hallott téves üzenetek állnak. Az egyik ilyen a "gyors meggazdagodás" története, ami erősen rányomja a bélyegét az elmúlt két évtized működésére. Kevesen voltak képesek rá, közülük a többség elbukott, mégis máig hat a minta, miközben a lassú és nem látványos emelkedés középosztályi mintái rejtve vannak, pedig ezek járhatóak.
Egy másik a "hitelből gyorsan elérem, amit szeretnék" mintája. A svájcifrank-csapda milliós családi és vállalkozói történet, ám az nyert, aki lassan, saját megtakarításból építkezett és vállalkozott. További "az ország úgysem tud önerőből kimászni a bajból" hiedelem, ami hihetővé tesz mindent, ami külső támogatás, függés, hitel, tőke, miközben 2000 körül mi voltunk Közép-Európa legsikeresebb gazdasága, mert saját lábunkra álltunk. Hat a "ne húzzunk ujjat az erősekkel" félelme is, miközben az elmúlt két év világossá tette: béklyóinkból nemzeti érdekeink képviseletével törhetünk ki. Állandó külső sugallat alapján még mindig többen gondolják úgy, hogy "a kormány szabadságharca nem győzhet", miközben ez saját szabadságharcuk is. Mindenkin áll a győzelem, és mára erősebbek vagyunk, mint voltunk két évvel ezelőtt. Eddigi csatáinkat megnyertük, esélyeink ma jobbak a következő ütközetek megnyerésére, mint korábban.
Mi, magyarok egyéni céljainkban romantikusan túlzóak vagyunk, miközben nemzeti céljainkban nem fogadjuk el az erős célokat. Itt többeket megcsal a múlt és a jelen, még nem hisznek abban, hogy a 2008 utáni teljesen más világban a megújult magyar működés sikeres lehet. Akkor lesz jobb világ a jövőben, ha már ma is célul tűzzük ki a sikert. Ehhez hinnünk kell abban, hogy nekünk is sikerülhet felemelkednünk a gyarapodó, fejlett, gazdag és boldog nemzetek közé.
Az lesz, amit gondolunk.
Fejben dől el