Kína készül az amerikai megszorításokra
Az Egyesült Államok Kína második legnagyobb kereskedelmi partnere, így az ottani import esetleges drasztikus visszaesése érzékenyen érintené a hatalmas ázsiai gazdaságot – állítja Tálas Barna Kína-szakértő. Az MTA kutatója nem számít arra, hogy a hetekkel ezelőtti politikai vezetőváltás éles fordulatot hozna a kínai gazdaságpolitikában.
Rövid átmeneti időszak után a kínai vezetés újra napirendre fogja tűzni az ország számára legfontosabb törekvéseket - állítja Tálas Barna Kína-szakértő.
Ugyanakkor az valószínű, hogy a jövőben a gazdaságpolitika - az eddig erőltetett exportorientáltsággal szemben - nagyobb hangsúlyt fektet majd a belső piac élénkítésére, a fogyasztás ösztönzésére.
Kína is készül az amerikai fiscal cliff, vagyis a drámai mértékű amerikai államháztartási megszorító program elvileg januárban esedékes életbelépésének lehetséges hatásaira. Kína óriási valutatartalékokkal rendelkezik, tartalékainak egyharmadát amerikai államkötvényekbe fektette. Az USA jelenleg Kína második legfontosabb kereskedelmi partnere és nem sokkal marad el az Európai Uniótól. Ha Amerikában jelentősebb importkorlátozást léptetnének életbe a kínai árukkal szemben, akkor az érintené a kínai export 10-15 százalékát, s jelenleg a kínai vezetés már igyekszik is felkészülni erre a helyzetre - jelentette ki Tálas Barna.
Mindezek mellett még egy tényező befolyásolhatja jelentősen a kínai export alakulását. A kínai munkaerő - az életszínvonal általános emelkedésével - egyre drágul, vagyis manapság már a kínai ipar is arra kényszerül, hogy olcsóbb előállítási környezetet keresve Délkelet-Ázsiába helyezze ki termelését.