Globális vagyonadót a gazdagokra?- Szétkapkodták a sikerművet

Bestseller járja be Európát és a világot: Marxra hajazó címével Thomas Piketty sztárközgazdász azt mutatja ki, miként lesznek a gazdagok még gazdagabbak, s a szegények egyre szegényebbek. Összeállításunk a friss Heti Válaszban.
A kapitalizmus kortárs kritikája szerint a neoliberalizmusban nem a munka, hanem az öröklött vagyon lehet az érvényesülés záloga. Kemény munkával pénzt keresni vagy az öröklött vagyonban dúskálni: napjainkra visszatér a XIX. századi dilemma a 44 éves francia közgazdász, Thomas Piketty szerint. Két éve tartja izgalomban a világ közvéleményét A tőke a 21. században című könyve, amely nemrég a Kossuth Kiadó gondozásában magyarul is megjelent. Az elemzés központi gondolata: ha a szegényeknek a jóléti újraelosztásból nem teszik lehetővé a társadalmi mobilitást, akkor a társadalmi különbségek nőnek, a gazdagok egyre gazdagabbak lesznek, és nem alakul ki stabil, összetartó középosztály – foglalja össze a Heti Válasz kérésére a lényeget Pogátsa Zoltán közgazdász.
Ezt eddig is sejtette mindenki, de Piketty minden korábbinál pontosabb képet rajzol a vagyonok felhalmozódásáról. Könyvét sokan az évtized egyik legfontosabb gazdasági tárgyú kötetének tartják, melynek sikerült telibe találnia a közhangulatot. Elég csak a 2011-ben indult, az egyszázaléknyi szupergazdag elitnek hadat üzenő civil Occupy mozgalom sikerére gondolni, de a növekvő egyenlőtlenségek ellen többször felemelte a szavát Ferenc pápa – a gazdasággal kapcsolatos gondolatairól épp a napokban jelent meg magyarul elemzés Ez a gazdaság öl! címmel – és Barack Obama amerikai elnök is.
Részletes háttér a május 7-i Heti Válaszban. Lapunk elektronikus formában a Digitalstandon is megvásárolható.