Különös részletek a Buda-Cash-ügyről - válaszol a bennfentes

„Üzleti titkok miatt sohasem lehet majd pontosan rekonstruálni a mostani brókerbotrányban történteket.” Nagyinterjúnk Barcza Györggyel a friss Heti Válaszban.
„Miként a gazdasági válság idején is kiderült, hogy az állampapír a legbiztonságosabb befektetés más értékpapírokhoz képest, úgy a brókerbotrányok után megint erősödni fog a bizalom irántuk” – véli Barcza György a Heti Válasznak adott interjúban.
Az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatója szerint „ami most az értékpapírpiacon zajlik, tisztulással ér fel”. Úgy látja: „már az induláskor, 1991-ben elhibázott volt az értékpapírpiac szabályozása, mert jogi és nem pénzügyi megfontolásokon alapult”. Azért történhetett meg a Kulcsár-ügy is, mert a rendszer akkor sem zárt tökéletesen, és hamis számlakivonatokkal meg lehetett vezetni az ügyfeleket. A probléma pedig azóta is fennáll, mivel az akkor elindított változások nem mentek végig a rendszeren. „Nincs rálátásunk arra, hogy a Buda-Cashnél, a Hungária Értékpapírnál vagy a Quaestornál milyen tranzakciósorozat, csalás vagy egyéb szabályozatlan üzletmenet folyhatott. A pénzügyi szektor olyannyira bonyolult, s oly’ sokféle ügylettípus van, hogy nem hiszem, hogy a történet valaha is rekonstruálható lesz, már csak az üzleti titkok miatt sem” – mondja Barcza. Sok üzleti partnere volt ugyanis az érintett brókercégeknek, s őket is mélyen érintik a történtek. Az Államadósság Kezelő Központ azonban nem akar visszaélni a kialakult helyzettel, s „nem fogja cápaként megtámadni ezt a bajban lévő piacot”.
A vezérigazgató azt is elárulta, hogy Közel-Keleten és Ázsiában óriási megtakarítások vannak, s ezeket esetleg az Államadósság Kezelő Központnak is érdemes lenne megcéloznia. A Heti Válasz március 19-i számából az is kiderül: bocsát-e ki hazánk államkötvényt Törökországban, s hogy mit üzentek burkoltan a magyar gazdaságpolitikusoknak a nemzetközi hitelminősítők. Lapunk elektronikus formában a Digitalstandon is megvásárolható.