A dinoszauruszkutatók hangosan nevetnek a Jurassic Worldön

A Washington Post újságírója két paleontológus, Kirk Johnson és Matthew T. Carrano társaságában nézte meg a Jurassic Worldöt, így született meg ez a cikk. A Smithsonian's National Museum of Natural History kutatói szerint az új Jurassic World kifejezetten szórakoztató, de a valóságos dinoszauruszokhoz nem sok köze van.
„Élveztem az egész abszurditását” – mondja Kirk Johnson. A tudósok szerint a paleontológiai kutatások által alkotott képtől a filmbeli moszaszaurusz (a kréta időszak tengeri hüllője) és a pteroszauruszok (repülő állatok) térnek el leginkább. „Rendesen felfújták őket. Elképzelhetetlen, hogy a pteroszauruszok fel tudtak volna emelni egy embert. Nem voltak olyan erősek. A csontozatuk papírvékony, a karmaik sem olyanok voltak, mint amilyennek a filmben láttuk. A filmbeli moszaszaurusz pedig legalább kétszer akkora, mint amekkora a valóságos volt” – mondják.
Matthew T. Carrano felhívja a figyelmet a film egyik logikai hibájára is. „Ugye a történet szerint a dinoszaurusz DNS-t borostyánba zárt szúnyogokból nyerték. Azért azt szeretném tudni, hogy honnan szereztek moszaszaurusz DNS-t. Vajon melyik moszkitó csípte meg a tenger alatt élő állatot?” – teszi fel a kérdést.
![]() |
Pteroszaurusz a filmben és a valóságban |
A tudósok beszélnek arról is, hogy nemcsak a filmgyártás és a vizuálistrükk-készítés, de paleontológia is nagyon fejlődött az első Jurassic Park-film óta. „Nagyjából hat-hét hetente felfedezünk egy új fajt” – mondja Matthew T. Carrano.
A filmben látható új, mesterségesen előállított lény, az indominus rex a kutatók szerint olyan, mint valami felturbózott allosaurus. Ami a legfurcsább rajta: a karmai. Kirk Johnson szerint „olyan karmai vannak, mint egy mai sasnak”, nem olyan, ami a dinoszauruszokra jellemző.
![]() |
Moszaszaurusz a filmben és a valóságban |
A Jurassic Worldről szóló kritikánk itt olvasható.