„Ha nem fogadjuk el az ajánlatot, nem lesz magyar képviselő a parlamentben”
Befutó helyre tette országos listáján Petro Porosenko ukrán elnök pártja a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnökét, Brenzovics Lászlót. Ha elfogadja, ő lesz az egyetlen magyar képviselő az ukrán parlamentben. Ha nem… Gyorsinterjúnk Brenzovics Lászlóval.
A felajánlott 62. hely elfogadásáról a szombati rendkívüli választmányi ülés dönt. Ön a szíve szerint rábólintana?
Én hajlok arra, hogy igen, ugyanis az ukrán parlamentben a kárpátaljai magyarságnak semmiféle képviselete nem lenne. Mivel Kárpátalján nem jött létre magyar körzet, amely egyesítené a tömbmagyarságot, nem tudnánk megnyerni egy egyéni körzetet. Hiszen a magyarságot három-négy külön körzetbe osztották, maximum 30 százalékos a magyar lakosság aránya, ami nem elég a kellő számú szavazat megszerezéséhez. Vagyis csak a listás hely biztosíthatja azt, hogy képviselőt küldhessünk a parlamentbe.
![]() |
Brenzovics László |
Fotó: MTI/Soós Lajos |
Ez azt is jelenti, hogy nem harcolnak tovább a Központi Választási Bizottsággal, amely elutasította kérelmüket, hogy egy magyar többségű egyéni választási körzetet alakítsanak ki?
Dehogynem, továbblépünk, beadványt nyújtunk be a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságnak. Tudni kell, hogy a jelenlegi parlament még Porosenko ukrán elnök megválasztása előtt alakult, a választási bizottság mandátuma lejárt, így nem is volt érvényes, hogy a testület belefogott a területi átszervezésbe. De háborús viszonyok közepette másképp írják a történelmet. Be kell látni, ha nem fogadjuk el az ajánlatot, akkor nem lesz magyar képviselő a parlamentben; így én hajlok az elfogadásra, hogy az Országgyűlésben tudjam képviselni a kárpátaljai magyarság érdekeit. De a korábbi álláspontunkat fenntartjuk, képviselőként küzdeni fogok ezért a parlamentben is.
És a magyarság számára módosított nyelvtörvényért?
A lényeg, hogy Ukrajna legyen európai, és legyen jogállam. Ez hosszú és nehéz folyamat lesz. A nyelvtörvény esetében az történt, hogy a parlament megszüntette a jogszabályt, a házelnök viszont nem írta alá. Tehát most is a régi, a magyarok számára kedvezőbb nyelvtörvény van érvényben. Más kérdés, hogy nem tartják be. Tudja, ez a baj Ukrajnával, hogy megvannak a jogállamiság elemei, mégsem lehet jogállamnak tekinteni. Ezért kell küzdenünk nekünk, ukrajnai politikai szereplőknek és az Európai Uniónak is; hiszen most ratifikálták a társulási megállapodást, ebben is benne van, hogy Ukrajnának jogállamnak kell lennie.
Szakértők nem zárják ki, hogy Moszkva már idén télen offenzívát indítson Ukrajnában, az orosz elnök szerintük az ország délkeleti részénél tovább akar menni. Mi lesz a robbanásig feszült helyzet vége ön szerint?
Nem tudom, mi jár Putyin fejében, támadni akar-e vagy sem. Szerintem be kellene fejezni a barbarizmust Európában, azt, hogy fegyverekkel támadunk egymásra és veszélyeztetjük a békés lakosságot. Ezt meg kell szüntetni, mégpedig tárgyalások útján.