Hungarian blues
A múlt héten Memphisben megrendezett Nemzetközi Bluespárbaj szóló/ duó kategória első díját és a legjobb gitárosnak járó elismerést az Egyesült Államokban élő hazánkfia, Little G. Weevil, alias Szűcs Gábor nyerte.
Mennyire rangos a memphisi elismerés?
Nem Grammy-díj, de lehet ugródeszka a Grammyhez. A Blues Foundation 29. alkalommal rendezte meg professzionális zenészek számára a nemzetközi versenyt azzal a céllal, hogy a műfajt ápolják, új tehetségeket fedezzenek fel. Idén 17 országból 250 szólista és zenekar versenyzett. Az amerikaiak számára selejtező is van, hiszen a helyi bluesszervezetek versenyét kell megnyerni ahhoz, hogy valaki eljusson Memphisbe. Én a lakóhelyem szerinti atlantai mezőnyben lettem első.
Hogyan zajlik a nemzetközi párbaj?
Az élő zenéről ismert memphisi Beale Street bárjaiban, termeiben volt a verseny. A szakma legjavából álló zsűri az eredetiséget, a műfaj hiteles megszólaltatását, a színpadi szereplést értékelte, miután meghallgatta a húszperces előadásokat.
Miként alakíthatja pályáját a memphisi kettős győzelem?
Ezen a versenyen mindenki ott volt, aki a bluesban számít, zenészek, ügynökök, koncertszervezők, lemezgyártók, kritikusok. Felfigyeltek rám, máris sok koncertlehetőséget kaptam, s egy új album sincs kizárva. A következő hónapok döntik el, miként tudok élni a nagy lehetőséggel.
A díjakat miért nem Szűcs Gáborként, hanem Little G. Weevilként vette át?
A zenészszakmában nem ritka a művésznév, mindenki olyat keres, amit könnyű megjegyezni. Elég, ha a bluesban Little Richardra, B. B. Kingre gondolunk. Az én nevemet nemhogy megjegyezni, de kiejteni sem tudták külföldön. Egyik barátom ajánlotta, hogy alacsony termetem miatt legyek Little, a G a Gábort jelzi, a Weevil pedig örökös nyüzsgésemre utal.
Úgy tudni, a zenei nyüzsgést Magyarországon kezdte.
Gyerekkorom óta doboltam. Az igazi zenész a családban azonban László bátyám volt, aki gitározott. Néha elloptam a gitárját, és azon gyakoroltam. Vele zenéltem több zenekarban is, de első magyarországi sikeremet a Pure Blues együttessel értem el.
Miért éppen Amerikában telepedett le?
A blues hazájában kívántam tanulmányozni az afrikai-amerikai népzenét. Zenei példaképeimet órákig tudnám sorolni. Formanyelvem kialakításánál egyaránt merítettem az ősi mississippi bluesból, a memphisi ritmusból. Ezt ötvözöm sajátos narrációval, amikor olyan hétköznapi történeteket mondok el, melyek sokakat megragadhatnak. Második nagylemezem, a The Teaser közönség- és kritikai sikere legalábbis ezt jelezte. A neves Mojo szaklap az év legjobb tíz bluesalbuma közé válogatta 2011-ben. Amikor vasárnap az Orpheum Színház színpadán vettem át a díjakat, eszembe jutott, hogy alig egy utcával onnan egy étteremben mosogatóként kezdtem amerikai életemet. Ma sem vagyok gazdag, a blueszenészek nem milliomos szupersztárok, de el tudom tartani a családomat.
Magyarországra mikor látogat el?
Minden évben hazamegyek, koncertet is adok. Büszke vagyok a magyarságomra. Úgy gondolom, hogy kulturális gyökereim, a magyar népzene szeretete a karrieremet is meghatározta.
Szűcs Gábor |
---|
1977-ben született Budapesten. Általános és szakközépiskolai tanulmányait Rákoskeresztúron végezte. 1998-ban alapította első zenekarát, a Pure Bluest. 2004-ben költözött Amerikába, először Memphisben telepedett le, majd Atlantába költözött, ahol jelenleg is él családjával. Nagylemezei: Southern Experience (2008), The Teaser (2011). |
Hungarian blues