Mire jó, ha betiltjuk a műanyagszatyrot és a szívószálat?

Nyolcvanezer aláíró és az LMP is a műanyagszatyrok betiltását követeli Magyarországon. A plasztikszennyezés látványosan áttörte a közvélemény ingerküszöbét, de a digitális Heti Válasz legfrissebb számából kiderül: a megoldás kulcsa nem az ökotudatos európai fogyasztók kezében van.
Másfél hónap alatt nyolcvanezren írták alá a Greenpeace petícióját, mely azt követeli a kormánytól, hogy 2020-tól tiltsa be az egyszer használatos műanyagszatyrokat, az LMP pedig törvényjavaslatot nyújt be a témában. „Töltsd velünk a júliust!” címmel akció indult, hogy eldobható műanyagflakonok tömkelege helyett csapvízzel töltsük újra kulacsunkat. Egy laboratórium elkezdte vizsgálni a hazai folyók mikroplasztik-szennyezettségét. A Lidl közölte, hogy 2019 végéig megszünteti az egyszer használatos szívószálak, poharak, tányérok és evőeszközök, fültisztító pálcikák értékesítését. Az EU pedig teljesen betiltaná ezeket.
Mire elég mindez? A tengeri műanyagszennyezés zöme olyan ázsiai országokból származik, ahol a fogyasztás felfutását és a középosztály robbanását nem követte a fejlett országokban jellemző környezettudatosság és jól működő hulladékkezelési rendszerek kiépítése. Miért kell mégis mindent megtenni plasztiklábnyomunk csökkentéséért? Vannak-e valóban lebomló eldobható tányérok és poharak? Mely folyóink a legszennyezettebbek?
![]() |
Részletek a friss Heti Válaszban. Lapunk jelenleg csak elektronikus formában kapható a Digitalstand.hu oldalon. Csak egy kattintás!
Felhívás! |
Ha szeretné támogatni lapunk újraépülését, kérjük, támogassa szerkesztőségünket a Heti Válasz Kiadó Kft. 11794008-20532422-es bankszámlaszámán. |