Szuvenír de Wittenberg
Közel két éve e hasábokon a német és a magyar menekültpolitika különbözősége kapcsán arról írtunk, hogy Luther Mártonnak a wormsi birodalmi gyűlésen elmondott, szállóigévé vált mondata miképpen lehet gyökeresen különböző álláspontok hitelesítője.
„Itt állok, másként nem tehetek” – szól a kijelentés, amelynek mostanság, a jeles évforduló közeledtével újabb és újabb parafrázisait olvashatjuk, a legkülönbözőbb összefüggésekben. A múlt hét végén lezajlott wittenbergi magyar napokra sportosan zarándokoló csapat „Itt futok, másként nem tehetek” felkiáltással indult útnak. A főutca egyik vendéglője is a reformátor arcképével hirdeti magát: „Itt ülök, másként nem tehetek” – áll a hirdetőtáblán, s akkor a lutheri üzenetek aprópénzre váltásának csak a szelídebb vonulatát idéztük. Mert a karikatúráktól a Luthernek öltöztetett úszó gumikacsáig válogatott ízléstelenségekkel találkozhatunk, noha vannak szellemdúsabb poénok is. Az orvosságos csomagba helyezett Lutherol kapszulák egyhavi kúrát írnak elő a reformátor összeválogatott szövegeivel, s a piros trikóra nyomtatott, Che Guevarára hasonlító Luther-portré a „Viva la reformacion!” felirattal – az alkotók elmondása szerint – a kommunista időszak sajátos kultuszépítését hivatott pellengérre állítani.
1983-ban volt alkalmam közelről végignézni, ahogy az akkor 500 éves Luthert a Honecker-rezsim igyekezett a magáévá tenni. Az akkori történéseket is dokumentálja az a kultusztörténeti kiállítás, amely abszurditásával kilóg a lenyűgözően színvonalas wittenbergi tárlatok közül. A „Luther! 95 kincs – 95 ember” című tárlat – melyben a Budapestről kikölcsönzött kézírásos végrendelet is helyet kapott – Karl Maytól Ingmar Bergmanon át Steve Jobsig 95 híresség szemüvegén át teszi láthatóvá, milyen különbözően lehet értelmezni mindazt, amit a 95 műtárgy nagyon is konkrétan megjelenít.
Ám mindeközben Németországban választási küzdelem is zajlik, melynek főszereplője az evangélikus papgyerek Merkel kancellár. S mivel magabiztosan vezet a közvélemény-kutatásokban, nem érdeke a konfrontáció. Altatja a közvéleményt – hangzik a vád baloldalról. Ez, lássuk be, sikerrel kecsegtető stratégia egy olyan országban, ahol minden eddiginél kisebb a munkanélküliség, a költségvetés már évek óta többlettel zár, és a menekültkérdésben is sikerült lecsendesíteni a kedélyeket. Itt most nem a reformátori hevület kell, hanem a magabiztos nyugalom.
De a vad keleten, ahol Wittenberg is fekszik, gyakoribbak a radikális hangok: Luther-idézetek hallhatók a szociális egyenlőtlenségeket bíráló baloldali utódpárttól, a szélsőjobbos Nemzeti Demokrata Párt pedig nemes egyszerűséggel azt hirdeti plakátján, hogy Luther őket választaná. Így már tényleg csak az lehet biztos a dolgában, aki megveszi és viseli a wittenbergi szuvenírek legnépszerűbbikét, egy zoknit, rajta a felirattal: „Itt állok, másként nem tehetek.” De még jobb, ha elolvas néhány Luther-szöveget.