Zimbardo a Heti Válasznak: „Ilyen támadás nemcsak engem érhet, hanem bárkit”

„Teljesen váratlanul ért a támadás. Fogalmam sincs, hogy mi volt a motiváció, miért most, negyvenhét évvel a Stanford-börtönkísérletem után látott napvilágot” – mondja a Heti Válasznak San Franciscóban Philip Zimbardo, világhírű amerikai szociálpszichológus. Két héttel ezelőtt írt arról a tengerentúli sajtó, hogy újonnan előkerült hangfelvételek szerint 1971-ben Stanfordban improvizációs gyakorlat történt, nem pedig pszichológiai kísérlet. Zimbardo a magyar sajtóban először a Heti Válasznak beszél a vádakról.
A börtönkísérletet – melynek keretében alkalmi őrnek és fegyencnek jelentkezett egyetemi hallgatók kegyetlenkedni kezdtek egymással – évtizedek óta iskolapéldaként használják annak láttatására, miként válthatja ki a gonoszt az emberből a környezete, miként lehet visszaélni a hatalommal, miként határozza meg a jellemet a szerepvállalás.
![]() |
A Zimbardo által vezetett pszichológiai kísérletnek mindig is volt „ellentábora”, de először néhány héttel ezelőtt szenvedett el frontális támadást: egy tényfeltárás azt állította, hogy a résztvevők eljátszották az egészet, vagyis a dolog inkább tekinthető improvizációs gyakorlatnak, mint tudományos kísérletnek.
A világhírű amerikai szociálpszichológus azóta többször megszólalt a börtönkísérlet védelmében, és most először a magyar sajtóban is kifejti álláspontját. A Heti Válasz San Franciscó-i szerzőjének nyilatkozva azt mondja: „Ilyen támadás nemcsak engem érhet, hanem bárkit. Online jelenség ez, ami bárkit tönkretehet. Négy-öt blogger leírja, hogy hazug vagy. Az információ szélsebesen terjed az interneten. Rövidesen azt veszed észre, hogy tisztességedet megkérdőjelezték, tudományos munkádat agyagba döngölték.”
Cikkünk elolvasható a Heti Válasz június 27-i számában. A lap a Digitalstandon keresztül vásárolható meg.
Felhívás! |
Ha szeretné támogatni lapunk újraépülését, kérjük, támogassa szerkesztőségünket a Heti Válasz Kiadó Kft. 11794008-20532422-es bankszámlaszámán. |